Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Babiš, nahrávka a jeho média

Potvrdil se fakt, že nejde skloubit vlastnictví médií a vlastnictví politické strany. Je jedno, jestli byl Přibil vyslancem vedení redakce a nebo krtkem. Vlastník nemá takto úkolovat redaktora.

Události na politické scéně jsou nyní tak převratné, že je třeba být připraven na cokoli. Hraje se o hodně, teď se budou nastavovat východiska pro začínající předvolební kampaň, takže může přijít ještě mnoho výbušných materiálů. Mezi ně rozhodně patří i tajně pořízené nahrávky Andreje Babiše.

Už ta první byla zarážející, šéf hnutí ANO na nich mluví vulgárně a drsně o všech, kteří mu nějak zkřížili cestu, ale i o těch, kteří mu věrně slouží, ale pro něj jsou to debilové a kokoti (ostatní slova nejde publikovat).

Další nahrávka je v mnoha ohledech ještě horší. Andrej Babiš je na ní zachycený, jak si povídá s redaktorem MF Dnes Markem Přibilem o tom, co by bylo dobré a kdy nasadit na politickou konkurenci. Nahrávka je sestříhaná, neznáme všechen kontext, vybrané jsou ty pasáže, kde se mluví kriticky hlavně o místopředsedovi ČSSD Milanu Chovancovi či jiných členech této strany.

Zatím nevíme, kdo nahrávku pořídil, netušíme, kdo ji získal a není známé ani to, kdo ji na internet pověsil. Vzhledem k tomu, že šlo o důvěrně vedený rozhovor, bude informace o tom, jak se to dostalo ven, poměrně důležitá. Takže shrňme, že do celistvého obrazu nám ještě hodně dílků chybí (a snažíme se je poskládat).

Nejde skloubit vlastnictví médií a vlastnictví politické strany.

51 kom babis • Autor: Respekt
51 kom babis • Autor: Respekt

Co ale lze pojmenovat hned, je následující. Potvrdil se fakt, že nejde skloubit vlastnictví médií a vlastnictví politické strany. Je jedno, jestli byl Přibil vyslancem vedení redakce a nebo krtkem (termín pro nasazeného agenta v cizím prostředí), kterého tam měl Babiš na špinavou práci. Vlastník nemá takto úkolovat redaktora, co má a co nemá dělat, aby mu to pomohlo v politickém boji. V tomto ohledu se pohled na šéfa ANO, ale i jeho média, zásadně mění.

Když se podíváme na komentáře, které v posledních měsících Přibil publikoval, jsou to mimo jiné i texty útočící na Babišovu konkurenci, na TOP 09, ČSSD, Piráty a hlavně pak na Milana Chovance. Teď už není možné důvěřovat tomu, že to psal na základě vlastního přesvědčení. Spíš je za tím vidět zadání od vlastníka.

Takové zjištění pochopitelně vzbuzuje řetězící pochybnosti. Když Andrej Babiš útočil na redaktory ČT kvůli kritickým reportážím a tvrdil, že je kdosi platí, objevil se záhy na titulní straně MF Dnes článek o tom, že si veřejnoprávní televize kupuje PR služby a to mimo jiné od agentury, se kterou spolupracuje Milan Chovanec. Nyní je mnohem těžší věřit tomu, že šlo jen o shodu okolností.

Propuštění novináře Přibila je správná věc, nicméně problém zůstává. Dokud bude vlivný politik vlastnit tak velkou část mediální scény, nebude možné těmto titulům důvěřovat. A to ani ve chvíli, kdy budou zasunuté do nějakých svěřenských fondů. Že Andrej Babiš není lékem na nemoci české politiky, jsme věděli ještě dříve, než do ní vstoupil, ale vlastnictvím klíčových médií naši imunitu ještě dramaticky snížil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].