V posledních týdnech jsme několikrát z úst představitelů ODS slyšeli, že volby jim prohrálo to, že nedělají pravicovou politiku. Dnes to zopakovala i znovuzvolená senátorka ODS Daniela Filipiová. Co to ale je, ta pravicová politika?
Čitelné prostředí
Ta otázka se může zdát jako nesmyslná, protože každý více méně tuší, co by pravice měla dělat. Jenže zástupci ODS často termín „pravicová politika“ spojují s daněmi. A to není zcela správné čtení situace.
Občanská demokratická strana stála dlouhá léta na volebních hlasech ze strany živnostníků, drobných i velkých podnikatelů. Dále také na podpoře lidí, kteří věří ve své síly a nechtějí tak silnou podporu státu.
Člověk nemusí být výzkumníkem veřejného mínění, aby se od těchto voličských skupin dozvěděl, co jim vadí především. Neřídí se podle výše daňového zatížení (i když je samozřejmě také důležité), ale prostředí, které ovlivňuje jejich životy.
Celkem často se rozebírá, že situaci mají v Česku stále těžší sociálně slabší skupiny obyvatel. To je pravda, ale nemělo by se zapomínat na to, že svým způsobem ještě složitější situaci čelí právě ti drobní, poctiví živnostníci a lidé v řídících pozicích.
Ekonomická krize zatím v Česku nezpůsobuje větší nezaměstnanost, ale podnikatelé se potýkají s úbytkem zakázek, a tudíž i s nižším výdělkem. Stoupají jim náklady za energie, benzin a další suroviny. Většina se přesto snaží udržet zaměstnance a raději snižují vlastní příjmy. Ocitají se tak na hranici přežití svých firem. To všechno jsou objektivní problémy, se kterými nejde nic moc dělat. Prostě jen počkat, až se těžké časy přeženou.
Jenže pak jsou tu nesmyslné vládní zmatky kolem zvyšování DPH, ministr práce Jaromír Drábek mluví o živnostnících téměř jako o příživnících, vládne silná byrokracie, chaos ve stále měnících se zákonech, roste napětí ve společnosti, které se mnohdy obrací proti podnikatelům, kteří si mají žít nad poměry. A co především – nezmenšuje se korupční prostředí.
Na celostátní úrovni se často řeší korupce jedině tehdy, když se týká zakázek v hodnotě aspoň desítek milionů korun. Větší problém jsou ale menší zakázky v regionech, na které by mohly dosáhnout i menší firmy, nicméně se jim to nedaří.
Podle podnikatelů je dnes téměř nemožné se probojovat do finále výběrového řízení, pokud se nedá bokem něco na úplatky. Nejde ale jen o zakázky. Nejedno nutné povolení ze strany úřadů je doprovázeno požadavky na úplatky.
Změna politiky
To je realita, se kterou se dnes a denně potkávají aktivní lidé v České republice. Cítí se opuštění a dvojnásobně rozzlobení. Věří tomu, že kdyby se hrálo podle férových pravidel, mohli by být úspěšní. Za stávajících podmínek to však nejde.
A v takovém rozpoložení poslouchají řeči vládních politiků, že nejdůležitější je mít malý stát. Že se lidé i firmy mají starat jen o sebe a nespoléhat na instituce.
Říkají to přitom politici, kteří jsou sami zapleteni do korupčních afér, a když ne oni, tak jim blízcí lidé.
Takže pokud chce ODS opravdu dělat pravicovou politiku, neměla by se upínat jen na výšku daní. Neměla by se upínat na to, jak ještě ztížit situaci sociálně slabých.
Měla by vytvořit prostředí, které bude individuálním schopnostem přát, nikoli je likvidovat. To ale nepůjde bez toho, že se zbaví lidí, kteří na současném stavu vydělávají.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].