Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Tah Tůmou

V hledáčku na nového ministra práce se objevil i bývalý guvernér ČNB

Decentní a uměřený • Autor: HN, Jan Schejbal
Decentní a uměřený • Autor: HN, Jan Schejbal

Jen pár hodin po oznámené rezignaci ministra práce Jaromíra Drábka, který odstoupil kvůli korupční aféře svého prvního náměstka, začalo v TOP 09 usilovné hledání jeho nástupce. V nejužším vedení strany přitom už několik jmen krystalizuje. Podle informací Respektu je jedním z kandidátů někdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Špičky partaje už u něj dokonce měli zkoušet předběžně zjišťovat, zda by o post ve vládě měl zájem.

Z pohledu TOP 09 dává sázka na Tůmu logiku. Krátce před krajskými volbami strana potřebuje přijít s důvěryhodnou tváří, která by mohla vylepšit její upadající pověst. Po sérii afér, které vyvrcholily zásahy ministra financí Miroslava Kalouska do vyšetřování předraženého nákupu letadel CASA a aktuálním zatčením a uvalením vazby na Drábkova náměstka Vladimíra Šišku, totiž TOP 09 klesají preference, což snižuje její šanci stát se místo ODS hegemonem v pravé části politického spektra.

Bývalý úspěšný bankéř Tůma, který je známý svým decentním a uměřeným vystupováním a už jednou prokázal přijatelnost pro voliče (TOP 09 pod jeho vedením vyhrála poslední komunální volby v Praze), by přitom oslabené značce mohl opět částečně pomoct jít vzhůru. A to nejen proto, že vzhledem k jeho zkušenost ve finančních otázkách, by pro něj neměl být problém poměrně rychle se zorientovat ve složité problematice resortu práce.

TOP 09 by jeho rošádu za Drábka ale především mohla prezentovat jako svoji schopnost rychle vyřešit hrozící politický skandál a na tváři Tůmovi, s nímž nikdy nebyl spojený žádný podezřelý krok, by se pak mohla pokusit získat zpět voliče, kteří přestali věřit, že strana myslí jednu ze svých vlajkových lodí, s níž šla do politiky, boj proti korupci, skutečně vážně. Zda by nicméně Tůma v budoucnosti na už konkrétní nabídku ministra kývl, není jasné.

Mezi svými přáteli má pověst hodně opatrného muže, který kdovíjak nevyhledává riskantní podniky. A právě tím by jeho vstup do vlády mohl být. Šestice rebelů ODS totiž stále neřekla, zda nakonec podpoří klíčové reformní zákony kabinetu. Kdyby k tomu nedošlo, což bude jasné zhruba do měsíce, znamenalo by to konec vlády. Tůma by tak do ní mohl vlastně nastupovat za situace, kdy by již byla v demisi. To přitom není jediná komplikace: jeho rodina údajně dává přednost jeho dalšímu angažmá spíše ve finančních kruzích. Sám možný kandidát každopádně k věci zatím zásadní slovo neřekl. Nečekaný tah Tůmou je tak dále otevřený.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].