Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Soud zprostil Janu Nečasovou-Nagyovou a tři zpravodajce obžaloby

Teprve u odvolacího soudu pravděpodobně uslyšíme rozsudky, které by měly zásadní zneužití tajné služby ohodnotit

22 kom1 odposlechy • Autor: Respekt
22 kom1 odposlechy • Autor: Respekt

Soudkyně Helena Králová v pátek zprostila obžaloby bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou ve větvi případu, která se týkala údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Žalobce pro ni navrhoval 3,5 roku vězení. Zproštěni byli také tři obvinění zpravodajci vojenské rozvědky. Verdikt zatím není pravomocný. Připomínáme proto komentář Jaroslava Spurného, kde podobný výsledek předpovídal.

Trest tři a půl roku vězení, které navrhl po své závěrečné řeči státní zástupce Rostislav Bajger jako trest pro Janu Nečasovou, by nedovolil soudkyni Heleně Králové přiklepnout expremiérově manželce podmínku. Nečasová by musela do vězení. Tedy kdyby soudkyně uznala a rozhodla, že je Jana Nečasová vinna a kdyby se rozhodla respektovat důvody státního zástupce pro poměrně přísný trest. Očekávat se to příliš nedá; tedy to druhé.

Soudkyně Králová už jednou trest vynesla v neveřejném jednání coby samosoudkyně a odsoudila Janu Nagyovou k ročnímu trestu, podmíněně odloženému. A generály a důstojníka tajné služby, kteří pomáhali Janě Nagyové se sledováním Radky Nečasové a dalších lidí, dokonce poslala jen ke kárnému řízení.

Nyní by se měla řídit notami vyššího soudu, který jí případ vrátil. Ale návrh státního zástupce – který chce pro všechny aktéry sledovací operace tři až čtyři roky vězení – je hodně vzdálen prvnímu rozsudku soudkyně Králové. Už kvůli zachování profesní tváře nebude „nadělovat“ příliš, možná podmínky pro všechny. Klíčové tak bude teprve jednání u odvolacího soudu, který má na věc zřetelně zcela jiný názor, než Králová původně měla.

Pravděpodobně teprve tam uslyšíme rozsudky, které by měly zaslouženě ohodnotit zásadní zneužití tajné služby. Nemusí to být nutně vězení pro Nečasovou a generály, ale v rozsudku by mělo být jasně řečeno, co se opravdu stalo. Od soudkyně Králové jsme se to zatím nedověděli, a tak si děláme úsudky na základě útržků z veřejných i utajených soudních jednání a uniklých odposlechů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].