Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Sobotka by neměl odcházet

Sociální demokraté ve volbách neuspěli. To je fakt, který si nejlépe uvědomují právě oni sami. Přesto jsou výzvy k odchodu Bohuslava Sobotky v tuto chvíli nesmyslné.

07 • Autor: Matěj Stránský
07 • Autor: Matěj Stránský

První reakce Michala Haška po volbách byla správná: Teď není čas na Sobotkův odchod, protože je třeba jednat o vládě. Když posledně okamžitě rezignoval Jiří Paroubek, sociální demokracie přišla o možnost zasáhnout do povolebních jednání. Sobotka právě proto oznámil, že odejde až v případě, že nesestaví vládu.

Tento logický přístup ČSSD ovšem vydržel pouhý den. Podle iDnes.cz přesně do chvíle, než se Michal Hašek sešel se svým mentorem Milošem Zemanem. Poté Hašek doslova řekl: „Kdybych já byl předsedou sociální demokracie a dostal jsem ve volbách 20,5 procenta, oznámil bych rezignaci.“

Haškovi by se líbilo, kdyby tak snadno přišel k premiérskému postu, ale to by si měl nejdříve odpracovat.

Představme si ale situaci, že Sobotka odejde a jeho místo zaujme právě Michal Hašek. Ten by pak vedl povolební jednání a sestavil vládu, například s ANO a KDU-ČSL. Z pohledu sociálních demokratů by to byl úspěch, který by ale stál na výsledku, jehož dosáhl Bohuslav Sobotka. To nedává logiku.

Logičtější je skutečně postup stávajícího předsedy. Dokud je ve hře možnost, že se příštím premiérem stane on, nedává moc smysl odcházet. To se nedělá nikde na světě.

Je jasné, že by se Haškovi líbilo, kdyby tak snadno přišel k premiérskému postu, ale to by si měl nejdříve odpracovat. Je nepochybné, že na špatném výsledku ČSSD se výrazně podílel i on. A to právě tím, jak podkopával autoritu svého předsedy.

Jestli se teď sociální demokraté poperou, budou ještě s láskou vzpomínat na současných jedenadvacet procent. 

Více v Respektu, který vychází v úterý, ale už nyní je dostupný na iPad/iPhone či čtečce Amazon Kindle.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].