0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře10. 12. 20144 minuty

Poslední spravedlivý Andrej Babiš

Ministr financí dělá chybu, která ho může stát pověst

Šéf hnutí ANO přišel v poslední době s několika objevy, které mohou vyvolat dojem, že mu leží na srdci především spravedlnost a zákon. Mluví o věcech, které mohou být sporné, ale zapomíná na to hlavní. Není soudcem nad těmi událostmi. Byť je nejvlivnějším politikem této země, má v této oblasti kompetence obyčejného občana. Pokud si myslí opak, neví, nebo se tváří, že neví, jak funguje demokracie. Což je dobré rozebrat.

Jeho vášnivá promluva o podezřelé firmě Imex Group, jejíž dva sklady vybuchly za varovných okolností ve Vrběticích, může inspirovat novináře k některým odhalením. Není pochyb, že Imex Group je firma, která při obchodu se zbraněmi příliš nehleděla na pravidla, její majitelé mají minulost, která nevzbuzuje důvěru - a vůbec jde o byznys, jehož značná část je v Česku dost temná. Jenže ministr financí tu není od toho, aby na podrobnosti, které se dověděl od svých podřízených a možná i od tajných služeb, využíval k budování svého obrazu na veřejnosti. Nemá co narušovat práci policie, státních zástupců, expertů a tajných služeb. A pokud se mu nelíbí, jak pracují, má jako člen vlády a poslanec možnost výhrady řešit.

Reklama

Uveďme příklad. Před nedávnem podal ministr financí prostřednictvím svých podřízených trestní oznámení kvůli pět let starému nákupu přístroje cyberknife pro ostravskou nemocnici. Podle Babiše byl nákup předražený, možná dvojnásobně. V době nákupu nože byl šéfem nemocnice Svatopluk Němeček, současný ministr zdravotnictví - častý cíl Babišových osobních i profesních invektiv. Prodej byl skutečně podezřelý, pravděpodobně stál zbytečně moc peněz. Jenže věc vyšetřovala policie a odložila ji s tím, že se nestal trestný čin. Když na to při „Babišově“ trestním oznámení upozornili novináři, odpověděl ministr, že policie vyšetřovala špatně.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček • Autor: ČTK
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček • Autor: ČTK

Může mít pravdu. Ale jak to ví? Četl spis? Někdo mu ty informace tajně přinesl? A proč tedy veřejnosti nesdělil, jak špatně byl případ vyšetřován a co s tím jako politik udělá? Upozornil na pochyby třeba ministra vnitra a ministryni spravedlnost? Inspekci? Stejně tak u Imex Group – veřejně mluví o informacích, z nichž bylo sice několik publikováno v médiích v minulosti, ale minimálně dvě se musel dovědět od svých podřízených a byly součástí tajných informací z vyšetřování výbuchu. Jak se je dověděl?

Ani jako ministrovi mu do informací nic není, stejně jako nebylo do informací BIS šéfové premiérské kanceláře Janě Nagyové – a ta je za to stíhaná. Ministr financí může mít své pochybnosti, ale neměl by vstupovat do věcí, o nichž by měli rozhodovat jiní.

Andrej Babiš se možná snaží vyvolat dojem, že jen on vše zachrání, a uchyluje se k metodám autoritářských vůdců. I kdyby měl na rozdíl od nich sebelepší úmysly, musí dodržovat pravidla, která jsou podstatou demokracie. Dá se ještě pochopit překrucování fakt – kvůli úspěšnému obrazu. Třeba když ministr financí tvrdí, jak se pod jeho vedením zlepšil výběr daní. Podle médií, která si dala práci a spočítala to, se třeba ve třetím čtvrtletí naopak výběr daní zhoršil. Vybralo se stejně jako loni ve stejnou dobu, ale ekonomika jde v celé postkomunistické Evropě nahoru, čili se mělo vybrat víc. Volné využívání kompetencí je však nepřípustné, a v případě státního úředníka dokonce protizákonné.

Andrej Babiš možná osloví svým pojetím spravedlnosti tu část veřejnosti, která má v podvědomí zakódováno, že stav může napravit jen silný vůdce. A pokud půjde pořád v této linii, zbudou mu do budoucna jediní možní koaliční partneři. Komunisté. Jak říká pan Patizon, bude to cesta, kterou mnoho autoritářů už zažilo. Cesta k tomu stát se kůlem v plotě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].