Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Politika

Český prezident vede Dialog civilizací v režii Moskvy

Hrad podporuje aktivity ruských tajných služeb

Někdo by tomu muži měl velmi důrazně sdělit, že už nějaký čas nejedná jen sám za sebe... • Autor: Milan Jaroš
Někdo by tomu muži měl velmi důrazně sdělit, že už nějaký čas nejedná jen sám za sebe... • Autor: Milan Jaroš

Na řecký ostrov Rhodos jezdí Miloš Zeman prokazatelně už od roku 2005. Na kongres zvaný Dialog civilizací pořádaný Světovým veřejným fórem. Zní to mírotvorně a pokrokově. Hlavní postavou Světového veřejného fóra je ovšem po léta bývalý důstojník KGB a současný ruský ministr dopravy Vladimir Jakunin, jeden z nejkonzervativnějších ruských jestřábů, přítel Vladimira Putina a muž, který se po ataku Ukrajiny ruskými vojsky dostal na sankční listinu sestavenou vládami USA a Austrálie. Světové veřejné fórum i Dialog civilizací zároveň nesou mnoho znaků, které prokazují, že jejich skutečnými režiséry jsou ruské tajné služby.

Miloš Zeman se už v minulých letech účastnil fóra třeba s šéfem české komunistické strany Vojtěchem Filipem, na Rhodos ho doprovázel legendární plukovník Zdeněk Zbytek, voják, který chtěl v roce 1989 použít proti opozici armádu, zakladatel Klubu Rusko, který je poměrně klíčovou institucí prosazující zájmy Kremlu v České republice. Pořádá tu třeba semináře, na něž zve tvůrce ruské ideologie, kteří tu vysvětlují a prosazují legitimitu ruské expanze – krytou slovy o ochraně ruského národa kdekoli na světě, pravoslaví a ruských ekonomických zájmů.

Neexistují sice přímé důkazy, že by Světové veřejné fórum bylo dítětem ruských tajných služeb – ale ve světě funguje několik desítek institucí založených lidmi kolem Kremlu, kterým často šéfují vysloužilí ruští zpravodajci. V Paříži, ve Vídni existuje několik spolků, v Německu je to třeba Akademie pro otázky právního státu, které šéfuje bývalý generál ruských a důstojník sovětských tajných služeb Ševčenko. A tyto instituce včetně Světového veřejného fóra se chovají jako přes kopírák.

Pod slovy jako debata, právo, mír se snaží prosadit zájmy Kremlu. Nejde ani o to, že by někdo jejich ideologii musel uvěřit. Ruská propaganda vydává tato fóra na domácí půdě, ale třeba i ve „třetím světě“ za místa, na nichž se bere vážně, co Rusko tvrdí. A čím známější osobnosti ze Západu se na podobné akce podaří přilákat, tím lépe se doma i ve světě prodává, kdo vše ruské snahy o „debatu, dialog, právo či mír“ podporuje.

Pravda, Miloš Zeman není zrovna největší úlovek, více se hodí jména jako syn někdejšího francouzského prezidenta nebo rakouský poslanec. Ale na druhé straně – prezident země, která je v NATO, a který vede dialog se zástupci ruské vlády, pravoslaví či ruské armády o setkávání civilizací, je artikl, který se dá dobře prodat.

Miloš Zeman jako příjemce zpráv české tajné služby BIS musí vědět, kam jezdí a jak je jeho účast zneužitelná. Musí vědět, že podobná fóra se odehrávají v režii ruských ideologů a tajných služeb. Když se účastnil v minulosti jako soukromá osoba a bývalý premiér, byla to především jeho ostuda. Teď se rozhodl navštívit fórum jako hlava státu. Pan Patizon říká, že by tomu muži měl někdo velmi důrazně sdělit, že už nějaký čas nejedná jen sám za sebe.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].