Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Komunisti se zabydlují v krajích

Proč má KSČM šanci získat poprvé dva hejtmany

V Liberci by dnes chtěl žít každý • Autor: Milan Jaroš
V Liberci by dnes chtěl žít každý • Autor: Milan Jaroš

Kdyby se dnes konaly krajské volby, ve dvou regionech by vyhráli komunisti. Alespoň to vyplývá z předvolebních průzkumů. Podle těchto průzkumů, které uspořádala agentura Factum pro Český rozhlas, by v libereckém kraji získali přes devatenáct procent hlasů, těsně za nimi by skončila ČSSD a s rozestupem několika bodů ODS. Ještě lépe by KSČM dopadla v Ústeckém regionu, kde by druhé sociální demokraty předběhla o jedno a půl procenta.

To, že by komunisti poprvé v novodobé historii Česka mohli získat dva hejtmany, je na první pohled překvapivé. Jak ve svém komentáři upozornil kolega Marek Švehla, děje se tak totiž v čase, kdy do regionů proudí miliardové evropské dotace, které výrazně mění jejich tvář k lepšímu. Na severu Čech se rekultivují území zničená těžbou, Liberecko zase patří k TOP 10 na žebříčku míst, kde lidé chtějí kvůli zdravému vzduchu a vysokému životnímu standardu bydlet.

K nástupu komunistů, kteří svoji politiku staví víceméně jen na negaci demokratů, by tak voliči neměli mít vlastně důvod. Jenže pak je tu ještě druhá tvář krajské politiky, která vše vysvětluje. V obou regionech totiž již delší dobu vládnou velké koalice ODS a ČSSD nebo se u moci střídají. Společně přitom do politiky nechaly „ukázkově“ prorůst podezřelý byznys. Liberec, kde na hejtmanství úřaduje víceméně stavební firma Syner, je tak dnes pro většinu Čechů oprávněně synonymem korupce.

A podobné je to i na Ústecku, kde policie kvůli machinacím s různými dotacemi zatýká jednoho politika nebo úředníka za druhým (naposledy dokonce náměstka zdejší hejtmanky – více se dočtete v pondělním vydání Respektu). Komunisti, kteří dosud nebyli ani v jednom z těchto krajů u moci, pak z takových selhání logicky těží. Až tedy zase budou příště špičky velkých stran proti nim burcovat, měly by začít především ve svých řadách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].