Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Kde jsou ekonomičtí experti ČSSD?

Šéf ANO Andrej Babiš chrlí jedno expertní jméno za druhým

Deficit veřejných financí vzrostl na dvě procenta • Autor: HN, Lukáš Bíba
Deficit veřejných financí vzrostl na dvě procenta • Autor: HN, Lukáš Bíba

Spor o obsazení náměstkovských pozic na ministerstvu financí ukázal i jednu zajímavou skutečnost. A to, že sociální demokracie zřejmě nemá po ruce právě zástupy ekonomických expertů.

Je jasné, že jméno Jiřího Peřiny, původního kandidáta ČSSD na ministerstvo financí, padlo definitivně pod stůl – Andrej Babiš ho nechce ani jako poradce, což původně nabízel. Šéf hnutí ANO po středeční schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou nakonec kývl na to, že ČSSD post náměstka na jeho úřadu získá.

Když ovšem novinář pátrá, koho by mohla největší tuzemská levicová strana nabídnout místo Peřiny, nebo chce alespoň zjistit, z jakého okruhu ekonomických expertů si ČSSD vybírá, narazí na rozpačité krčení ramen. Ostatně Sobotka po setkání řekl, že jméno nového náměstka dodá do týdne až 14 dní - místo aby sebevědomě vytáhl seznam skvělých adeptů, která má ČSSD v zásobě. Podle kuloárních informací jsou kandidáti tři; všichni mladší ročníky se zkušeností z finančního sektoru. Jejich jména ovšem neznáme; ani vysvětlení, proč si mezi nimi bude premiér tak dlouho vybírat. 

Obvykle totiž v souvislosti s ekonomikou padá jen jediné jméno - Jan Mládek. Ten je však na ministerstvu průmyslu a obchodu, což svědčí o jisté bezradnosti; copak nemají nikoho jiného? Mají - a hned celý tým soustředěný v Národohospodářské komisi ČSSD. Ta pod Mládkovým vedením sepsala ekonomickou část volebního programu a později její zástupci vedli vyjednávání o vládě.

Jsou v ní jak straníci, tak nestraničtí experti. Jenže s informací, kdo konkrétně v téhle komisi rýsuje sociálním demokratům ekonomickou cestu, Lidový dům zachází jako se státním tajemstvím. „Seznam neposkytujeme,“ říká její tajemník Jan Novák. Prý proto, že nestranickým členům by se nelíbilo, kdyby byli spojováni s politickou stranou.

Jan Mládek (53) • Autor: HN, Libor Fojtik
Jan Mládek (53) • Autor: HN, Libor Fojtik

Jistě, když zapátráme, nějaké ekonomy v ČSSD a okolí najdeme. Ať už z řad odborů (makroekonom Jaroslav Šulc, který radí šéfovi Senátu Štěchovi) či akademických kruhů (levicový think-tank CESTA a její ekonomicko-sociální pracovní skupina). Jsou tu i sociální demokraté na ekonomických pozicích v krajské či komunální politice.

Jedna věc je ovšem nacházet řešení „za zavřenými dveřmi“ a druhá umět je prezentovat. A ve sněmovním klubu ČSSD ani jinde se to zrovna nehemží figurami, které by srozumitelně vysvětlovaly, co sociální demokraté vlastně chtějí - a nejen, co nechtějí. Šéfem významného rozpočtového výboru se nedávno stal Václav Votava, nepříliš známý a výrazný zákonodárce, původní profesí stavební inženýr.

Není tak divu, že vedle šéfa ANO působí ČSSD jaksi zaskočeně. Andrej Babiš chrlí jedno expertní jméno za druhým. poměrně často jsou to (nebo byli) lidé spjatí s byznysem či přímo Agrofertem, ovšem některá přímo „přebral“ sociálním demokratům - jako dalšího odborářského ekonoma Jaroslava Ungermana.

To všechno nestaví nejsilnější partaj vlády do příliš výhodné pozice v dlouhodobém souboji o to, kdo bude mít v koalici navrch a kdo prosadí svou podobu daní. A nakonec ani v naplnění slibu, že právě díky jejich dohledu se nenaplní obavy, že byznysmen Babiš využije obrovskou koncentraci moci zejména k šikaně konkurence. U daní může záležet na úhlu pohledu, u kontroly možného střetu zájmu jde už o prospěch nás všech.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].