Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Kam zmizela spravedlnost

O podružnostech, které přinesou v tom lepším případě zklamání

Protestující proti korupci v Česku odkazují na Gorilu • Autor: ČTK
Protestující proti korupci v Česku odkazují na Gorilu • Autor: ČTK

O odvolání ministryně spravedlnosti Heleny Válkové už napsal zasvěcený blog i komentář kolega Ondřej Kundra, o zákulisních politických trapnostech toho procesu se zmiňuje v jiném blogu Erik Tabery. Odchod Heleny Válkové je nicméně jen podružnou záležitostí ve světě, který nese název spravedlnost. Nutno ještě předem říct, že tuto agendu se odcházející ministryni nepodařilo prosadit, že ji neprosadí ani její nástupce Robert Pelikán - a že vláda ani nemá příliš velký zájem, aby vůbec byla nastolena.

Ministerstvo spravedlnosti je samozřejmě především správní orgán, který vytváří týl pro spravedlnost a její reprezentanty – soudce, státní zástupce, ale třeba i advokáty, nebo dokonce podnikové právníky. Hlavním úkolem ministerstva je prosadit směr spravedlnosti, který ochrání stát i jeho obyvatele – bez rozdílu. Na určení azimutu ale ministerstvo rezignovalo; a vypadá to, že na dlouhou dobu.

Kdo jiný než politici by měl říct „Myslíme si, že občané Česka i stát jsou ohrožovány tímto rizikem a taky ještě jiným, tak se pojďme domluvit na jasných záměrech, jak občany i stát ochránit…“ Politici i ministerstvo dělají vše pro to, aby se záměrům spravedlnosti vyhnuli a zamlžili je podružnými problémy. Dělají to i sami ministři spravedlnosti.

Příklad. Rizikem je určitě dlouholeté podezření na velkou korupci státní správy i politiků; zasvěcení experti z nevládních organizací odhadují, že stát a jeho občané tak tratí ročně desítky miliard korun. Tedy je dobré podporovat a postavit systém, který odhalí způsoby, jak se to děje - a co a koho je možné potrestat, pak potrestá. Zároveň je nutné se poučit a změnit pravidla tak, aby se korupce a defraudace co nejvíc omezily. Tuhle poučku slyšíme odevšad, dokonce i v nejlevnějších hospodách, jen ministerstvo taktně mlčí.

A že by v té zprávě třeba stálo, že jedním z důvodů velmi špatné kondice spravedlnosti jsou sami politici a úředníci, kteří dělají vše pro to, aby spravedlnost umlčeli?

Kdo jiný by měl znát slabosti našeho soudnictví, žaloby a zákonů než ministerští úředníci, kteří jsou za to placeni. Kdo jiný by měl vybavovat svého ministra fakty, kterými by ohromil na vládě a vzal jimi chuť svým kolegům dál házet písek do už tak podivně fungujícího stroje spravedlnosti. Autor mluví o faktech – nikoli o ideologických hloupostech. Nebo jste za posledních pět let četli nějakou zprávu rezortu o stavu defraudačních a korupčních příležitostí v Česku spojenou s analýzou, proč se to nedaří napravit? A že by v té zprávě třeba stálo, že jedním z důvodů velmi špatné kondice spravedlnosti jsou sami politici a úředníci, kteří dělají vše pro to, aby spravedlnost umlčeli?

Místo toho se nám téměř každý rok dostává podívaná na končícího ministra spravedlnosti – za posledních patnáct let se jich vystřídalo ve vládě jedenáct. Podívaná provázená řadou spekulací, proč k výměně došlo, jaké jsou motivy, co boj o místo znamená a tak dál. Prostě podružnosti, které v lepším případě přinášejí zklamání, že se spravedlnost stala místem politického boje, v horším případě už netečnost, že s tím stejně nic neuděláme a děje se to všude.

Možná si za to můžeme sami. Jsme nadšeni, když ministr financí mluví o tom, jak všichni před ním kradli a jak on to napraví. Andrej Babiš je ve funkci už víc než rok a za tu dobu nepodal jeho úřad jediné smysluplné trestní oznámení. Jeho hnutí netlačilo svou ministryni, aby přicházela s objevy slabin systému a nápady, jak to změnit. V okamžiku, kdy aspoň náznakem s touhle agendou přišla, končí. Tak kde je ta spravedlnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].