Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Jsme v zajetí korporací?

Politici se spojují s obřími firmami, nikoli s občany

Odchod Martina Romana z čela dozorčí rady společnosti ČEZ může být předzvěstí konce podivných způsobů českého státního kapitalismu • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Odchod Martina Romana z čela dozorčí rady společnosti ČEZ může být předzvěstí konce podivných způsobů českého státního kapitalismu • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Upřímně, kdyby to tak bylo opravdu, Země by byla mrtvým místem. Nicméně dostali jsme se do bodu, kdy je nutné se ptát, proč státy selhávají (tohle samozřejmě není žádný objev) a proč nás před zájmy velkých korporací chrání čím dál tím méně. Bohatství není zločin, ani obrovské bohatství není zločin. Ale zločin může být to, jak s ním nakládáme.

K napsání tohoto blogu mě přivedl článek v tištěném Respektu od kolegyně Jany Klímové. Přesně řečeno věta, která zní následovně. Ze zprávy NKÚ vyplývá, že únik DPH u nás dosahuje obří stomiliardové částky ročně, ale podílejí se na něm hlavně velké firmy kvůli sofistikovanému zkreslování účetnictví.

Šedá ekonomika, proti níž se teď připravuje online hlášení tržeb, k tomu „přispívá“ pouhými sedmi procenty. Jinými slovy, velké firmy se podílejí na úniku daní v Česku z více než devadesáti procent a stát připravuje daňovou novelu, která je namířena proti těm, kteří šidí v mnohem menší míře.

Uvědomil jsem si, že podobné věty čtu poměrně často. Stát připravuje zákon, který by dal za povinnost všem svým (i regionálním) úřadům a firmám zveřejňovat všechny smlouvy. Všechny, kromě smluv největší české firmy ČEZ. Ta se pomocí zákonodárců vyzouvá i z dosahu moci Nejvyššího kontrolního úřadu. Kdysi jsem psal články o možné korupci při leasingu stíhaček gripen. Že nebude v Česku nikdy objasněna, jsem pochopil, když firma British Aerospace – dodavatel gripenů – zaplatila britskému státu pokutu ve výši deseti miliard liber za dohodu, že nebude z bezpečnostních důvodů nadále vyšetřována pro podezření z uplácení politiků.

Neobjevuji Ameriku, jen si čím dál tím silněji uvědomuji, že občany zvolení politici by měli hájit zájmy občanů, ale oni čím dál tím víc – a je to v Evropě dost běžný jev – respektují vliv velkých firem a jejich zájmy. Prolomení limitů uhlí v Česku je z pohledu občanů, jejich zdraví, okolí, a dokonce i bohatství úplný nesmysl - a nediskutovali bychom o něm, kdyby tu největší těžaři v severních Čechách (včetně společnosti ČEZ) uhlí nepotřebovali kvůli vcelku nadbytečné výrobě energie, kterou vyvážíme (a žádná doložená změna k horšímu nehrozí).

Poctivě nakoupený Gripen • Autor: Milan Jaroš
Poctivě nakoupený Gripen • Autor: Milan Jaroš

No a samozřejmě, není možné se vyhnout Andreji Babišovi. Jeho Agrofert patří k největším firmám ve státě. Před deseti lety jsem psal o tom, jak se Babiš pomocí politiků dobral svého bohatství. Teď je sám politikem a přivedl - za jistého nadšení Čechů - fakt, že velké části světa vládnou velké firmy, téměř k dokonalosti, z níž by měl radost i dramatik Václav Havel.

Před čtrnácti dny jsem měl tedy jistou radost, když jsem psal o rozhodnutí evropské komisařky Margrethe Vestagerové obvinit obří Gazprom ze zneužívání postavení. Že nešlo o politický krok namířený proti Moskvě, svědčí to, že tato politička týden předtím obvinila z téhož společnost Google.

Autor není konspirátor, nemyslí si, že by nám tu vládly spřízněné korporace řízené vyvolenci shluknutými do tajemných klubů. Nicméně je fakt, že bychom si měli začít bránit své území před dosahem velkých českých a obřích světových firem - a pan Patizon už jednu takovou vozovou kruhovou obranu buduje. Místo zatím nesmím prozradit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].