Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Je Klaus zrádce?

Český Senát dnes rozhodl, že se Václav Klaus dopustil velezrady. Jaké to bude mít politické důsledky?

Václav Klaus
Václav Klaus • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Český Senát dnes rozhodl, že se Václav Klaus dopustil velezrady. Prý proto, že otálel s podpisem mezinárodních smluv, jmenováním soudců a vyhlásil příliš rozsáhlou amnestii. Teď o tom bude rozhodovat Ústavní soud. Jaké bude mít „velezrada“ politické důsledky?

Každý si může položit jednoduchou otázku: Jak bych hlasoval na místě senátorů? Autor těchto řádek by hlasoval proti. Václav Klaus byl špatným prezidentem, který udělal řadu chybných rozhodnutí. Zejména v oblasti spravedlnosti. Za to jej soudí veřejné mínění a zřejmě bude soudit i historie. Napínal sice výklad ústavy k prasknutí, ale politická scéna i společnost si s tím vždy nějak poradila.

Na druhé straně ale nesdílím ani kategorický odsudek těch senátorů, kteří se domnívají, že se Klaus velezrady dopustil. Zejména v médiích se objevovaly názory, že nad tím mají mávnout rukou. Pakliže jsou ale přesvědčeni o svém názoru, bylo by vůči společnosti férové, aby podnět k Ústavnímu soudu nedali? Jenom kvůli tomu, aby měli klid? Kdy příště by zase měli udělat kompromis se svým svědomím v tak závažné věci?


Václav Klaus nečelí atentátu. Čelí maximálně tomu, že senátoři napínají výklad ústavy k prasknutí. Tedy čelí tomu, co prezident sám dodnes dělal. A dělal to rád. Ústavní soud nepochybně rozhodne fundovaně a my uvidíme, jak příště postupovat.

Jaký to bude mít dopad na Klausovu kariéru? Zkusme si teď trochu zavěštit. Pokud Ústavní soud rozhodne, že se velezrady nedopustil, Václavu Klausovi to v další kariéře pomůže. V minulosti se vždy nadechl k novému výkonu ve chvíli, kdy mu čelilo největší nebezpečí. Ať už šlo o pád vlády a rozpad ODS v roce 1997 a nebo po prohraných volbách v roce 2002. Tehdy dokázal interpretovat svůj příběh tak, že mu velká část veřejnosti uvěřila. Je to šikovný politik, takže nepochybně už teď přemýšlí o tom, jak vykreslit rozhodnutí senátorů jako pokus o jakýsi puč. Uvidíme, jestli se mu to podaří.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte