Václav Klaus
Václav Klaus • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Český Senát dnes rozhodl, že se Václav Klaus dopustil velezrady. Prý proto, že otálel s podpisem mezinárodních smluv, jmenováním soudců a vyhlásil příliš rozsáhlou amnestii. Teď o tom bude rozhodovat Ústavní soud. Jaké bude mít „velezrada“ politické důsledky?

Každý si může položit jednoduchou otázku: Jak bych hlasoval na místě senátorů? Autor těchto řádek by hlasoval proti. Václav Klaus byl špatným prezidentem, který udělal řadu chybných rozhodnutí. Zejména v oblasti spravedlnosti. Za to jej soudí veřejné mínění a zřejmě bude soudit i historie. Napínal sice výklad ústavy k prasknutí, ale politická scéna i společnost si s tím vždy nějak poradila.

Na druhé straně ale nesdílím ani kategorický odsudek těch senátorů, kteří se domnívají, že se Klaus velezrady dopustil. Zejména v médiích se objevovaly názory, že nad tím mají mávnout rukou. Pakliže jsou ale přesvědčeni o svém názoru, bylo by vůči společnosti férové, aby podnět k Ústavnímu soudu nedali? Jenom kvůli tomu, aby měli klid? Kdy příště by zase měli udělat kompromis se svým svědomím v tak závažné věci?


Václav Klaus nečelí atentátu. Čelí maximálně tomu, že senátoři napínají výklad ústavy k prasknutí. Tedy čelí tomu, co prezident sám dodnes dělal. A dělal to rád. Ústavní soud nepochybně rozhodne fundovaně a my uvidíme, jak příště postupovat.

Jaký to bude mít dopad na Klausovu kariéru? Zkusme si teď trochu zavěštit. Pokud Ústavní soud rozhodne, že se velezrady nedopustil, Václavu Klausovi to v další kariéře pomůže. V minulosti se vždy nadechl k novému výkonu ve chvíli, kdy mu čelilo největší nebezpečí. Ať už šlo o pád vlády a rozpad ODS v roce 1997 a nebo po prohraných volbách v roce 2002. Tehdy dokázal interpretovat svůj příběh tak, že mu velká část veřejnosti uvěřila. Je to šikovný politik, takže nepochybně už teď přemýšlí o tom, jak vykreslit rozhodnutí senátorů jako pokus o jakýsi puč. Uvidíme, jestli se mu to podaří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2111

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte