Chládek prý šikanuje podřízené, Sobotka se ho chce zbavit
 
Marcel Chládek
Marcel Chládek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Premiér Bohuslav Sobotka navrhne odvolání ministra školství Marcela Chládka. Za vynuceným odchodem je jeho nevhodné chování k podřízeným, o kterém psala MF DNES. „Přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády,“ uvedl premiér. Pokud prezident Chládka odvolá, byl by prvním ministrem za ČSSD, který by skončil. Celkově by šlo o už čtvrtou výměnu v rámci této vlády. Nad Chládkem se přitom stahovaly mraky i bez této nejnovější kauzy - připomínáme proto komentář Silvie Lauder, která jeho odchod před několika dny de facto předpověděla. 

 

Byla to pozoruhodná podívaná. Ministr školství Marcel Chládek vystoupil v televizních Událostech a v přímém přenosu rázně – a dokonce dvakrát pohrozil, že rezignuje, když se mu u ministra financí nepodaří vyjednat miliardy navíc pro svůj resort.

Je samozřejmě chvályhodné, že Chládek bojuje za více peněz pro ministerstvo, o němž sice všichni mluví jako zásadním a klíčovém, ale který vždy jaksi opomenou odpovídajícím způsobem zafinancovat. Jenže by to nemohl být ministr, pod nímž se poslední týdny kýve křeslo takovým způsobem, že se v politických i odborných kuloárech považuje za bezmála hotovou věc, že brzy skončí. 

V těchto kuloárech se navíc rychlostí a intenzitou požáru také šíří informace o Chládkových značně problematických osobních rysech, které zde nelze zopakovat, protože nejsou nijak doložené. Už jen fakt, že ale takovým pověstem důvěřují rektoři vysokých škol či poslanci, představuje důvod ke znepokojení.

Marcel Chládek sice ještě nedosáhl všech „kvalit“ proslule špatného ministra školství za Věci veřejné Josefa Dobeše, ale jinak se mu v mnoha směrech podobá. Neustálým chrlením nekoncepčních nápadů, podivnou minulostí, přezíravým chováním k mezinárodním institucím i neziskovému sektoru. Ministrovi se nedostává respektu tam, kde jej potřebuje zcela zásadně – u učitelů, u rektorů vysokých škol, u vzdělávacích expertů.

Svým chováním i odbornými názory jde navíc zcela proti duchu moderní levice, k nímž se jeho ČSSD, tedy alespoň formálně, hlásí. Sociálnědemokratický politik, který chce segregovat děti ze sociálně znevýhodněných rodin a připadá mu, že máme příliš mnoho vzdělaných lidí, je nový politický oxymoron.


Ostré prohlášení ze včerejška tak má jedno logické vysvětlení – politik, o němž je známo, že mu na vlastním mediálním obrazu záleží víc než na čemkoliv jiném, zkrátka možná zahájil první fázi své „exit strategy“. Odvolání je na spadnutí, tak mu jde naproti tím, že vyvolá konflikt na bohulibé téma a připraví si půdu pro případné principiální odstoupení.

Chládek je stále členem širšího vedení ČSSD a jeho politické ambice s neuspokojivým výkonem na ministerstvu neslábnou. Pokud by nyní z ministerstva dobrovolně odešel, možná si ještě kariéru zachrání.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte