0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Informační servis1. 9. 20235 minut

Babiš se po deseti letech zbavil mediálního impéria

Co s mediálním domem MAFRA udělá miliardář Pražák, není zatím jasné

Sídlo mediálního domu MAFRA na Smíchově • Autor: Jiri Benak / iDNES.cz / Profimedia

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu

Reklama

Společnost Mafra, jedna z největších mediálních skupin v Česku vydávající deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny, mění majitele. Od skupiny Agrofert spojené s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ji odkoupila investiční skupina Kaprain patřící miliardáři Karlu Pražákovi. Prodej vydavatelství je součástí většího obchodu, ve kterém skupina od Agrofertu získává také chemické závody Synthesia a společnost Londa provozující rozhlasové stanice Impuls a RockZone. Cena transakce, o které se v posledních týdnech hodně diskutovalo, byla podle Hospodářských novin přibližně 10 miliard korun.

Babiš se vlivného mediálního impéria zbavuje takřka přesně deset let poté, kdy ho v červnu 2013 několik měsíců před parlamentními volbami koupil od německého vydavatelství Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft. V říjnových volbách pak hnutí ANO, tenkrát ještě politický nováček, skončilo druhé a s vítěznou ČSSD vstoupilo do koaliční vlády vedené Bohuslavem Sobotkou, v níž Andrej Babiš zasedl jako ministr financí.

Následující volby už ANO drtivě vyhrálo a jeho úspěch byl do velké míry spojován právě s vlivem, který Babiš získal díky nákupu nejsilnějšího mediálního domu v Česku. K aktuálnímu prodeji Mafry dochází poté, co český parlament schválil a prezident podepsal nový zákon zpřísňující podmínky pro vlastnictví médií vrcholnými politiky.

Ministr financí Andrej Babiš • Autor: HN, Lukáš Bíba
Ministr financí Andrej Babiš • Autor: HN, Lukáš Bíba

O prodeji Mafry se mluvilo dlouho dopředu; za finalisty tendru byli v posledních týdnech označováni miliardář a zbrojař Michal Strnad a právě majitel Kaprainu. Vítězem se nakonec stal Pražák. Ještě v první polovině roku se přitom o mediální dům ucházel ještě jeden vlivný český miliardář – Pavel Tykač. Majitel energetického kolosu Sev.en se také jako jediný z uchazečů ke svému záměru získat Mafru veřejně přihlásil, zástupci zbylých dvou firem účast v tendru nekomentovali.

Nákup Synthesie se z pohledu Pražáka jeví jako logický, protože skupina Kaprain již v oblasti petrochemického průmyslu působí. V tomto duchu také Pražák obchod okomentoval: „Dnes jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie a staneme se jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu,“ uvedl.

Méně jasné je, jaké záměry má s Mafrou a proč ji vlastně koupil. Na rozdíl od výnosné chemické společnosti Synthesia, kterou Pražák v obchodu získal, je Mafra v posledních letech ztrátová. Minulý rok měla prodělek 85 milionů, v roce 2021 dokonce 113 milionů korun, naposledy byla v plusu v roce 2019.

V mediálním oboru Pražák dosud nepodnikal a Mafra tedy do jeho portfolia nijak nezapadá. Proto se spekuluje i o možnosti, že by Pražák mohl Mafru dále přeprodat jinému zájemci se zájmem o vliv na veřejné dění – například právě Tykačovi. Této spekulaci nahrává i vysvětlení, které pro nákup Mafry poskytl v rozhovoru pro Hospodářské noviny: „Mafru si můžeme nechat a dál ji rozvíjet, nebo ji prodat jako celek anebo jen její část. Zájemců na trhu je celá řada. S nikým zatím nejednáme, ale zájemců je opravdu řada,“ řekl. Petr Horký

Před čtyřiaosmdesáti lety útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte začala druhá světová válka. Prezident nakonec přes výhrady podepsal penzijní novelu, za problematickou však považuje náhlost zkrácení doby možného odchodu do předčasného důchodu. Španělský fotbalový trenér Luis de la Fuente se omluvil za to, že tleskal projevu šéfa španělského fotbalu Luise Rubialese, který je v posledních dnech vyzýván k odchodu z funkce poté, co po finále mistrovství světa žen políbil jednu z hráček. Řízením pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ministr zdravotnictví Vlastimil Válek provizorně pověřil vrchní ředitelku ministerské sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helenu Rögnerovou.  Německé stíhačky budou od soboty chránit Slovensko. Veterináři a policisté odhalili při domovní prohlídce u chovatelky v Borovničce na Trutnovsku více než 200 týraných zvířat.  Ministerstvo financí navrhlo na příští rok rozpočet se schodkem 252 miliard. Na Letišti Václava Havla Praha nouzově přistálo letadlo. Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově povede novinář a pedagog David Klimeš. Zátěžové zkoušky rekonstruovaného Barrandovského mostu nezjistily problémy ve statice. Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích je šest konkrétních oblastí, které mají obrovský potenciál změnit zemi. Proto tam musí směřovat velká část strategických investic, řekl v na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala. Je září.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].