Už 12 evropských zemí hlásí případy nákazy koronavirem
Kvůli koronaviru se v úterý večer sejde rozšířené předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle úřadu vlády je to nicméně z preventivních důvodů. Nadále platí, že v České republice bylo dosud provedeno 86 testů na nemoc COVID-19 a všechny byly negativní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že české nemocnice jsou na případný výskyt koronaviru připraveny. Původce onemocnění COVID-19 se totiž od jihu dál šíří Evropou. Itálie ohlásila nový případ nákazy i na jihu země, první nemocní jsou v Toskánsku; celkový počet nakažených v zemi je podle poslední bilance 283. O prvních nakažených Italech nebo lidech, kteří Itálii pobývali, informovaly v úterý úřady Rakouska, Chorvatska či Španělska. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí včetně šesti Čechů. Po celém světě je infikovaných již přes 80 000 osob. Nákaza už je hlášena celkem z 12 evropských zemí včetně Švýcarska.
K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie vyzvala své občany Británie a své zaměstnance Evropský parlament. Letiště Praha vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno šest Čechů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. V karanténě je kvůli koronaviru i šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Potvrdila se tam nákaza u jednoho z hostů, italského turisty. Opatření se týká zhruba tisícovky lidí, kteří nesmějí opustit areál. Další tři úmrtí oznámily íránské úřady, čínské úřady v rámci každodenního hlášení nové bilance informovaly o dalších 71 mrtvých v pevninské Číně, z nichž většina pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za epicentrum nákazy. Jižní Korea dnes ohlásila 144 nových případů nákazy, celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí; většina nakažených je stále spojována s jedním kostelem ve městě Tegu, mezi členy tamějšího náboženského hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena označovaná za takzvanou superpřenašečku. Další oběť z výletní lodi Diamond Princess v úterý ohlásily japonské úřady, které plavidlo vzaly do karantény. Postup Japonska podrobně sleduje celý svět kvůli blížícím se letním olympijským hrám.
Maláčová zásah na ministerstvu nepovažuje za důvod k odstoupení
Pondělní zásah policie na ministerstvu práce a sociálních věcí není podle jeho šéfky Jany Maláčové (ČSSD) důvodem, proč by měla odstoupit z funkce. Stejný názor vyslovil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Zdůraznil, že Maláčová je v případu pouze v pozici svědkyně. Dva manažery resortu obvinila policie z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky. Maláčová řekla, že očekává dopis od premiéra Andreje Babiše, ale doufá, že se osobně sejdou. Dodala, že od Babiše dostává dopisů řadu; premiér však podle ministryně připustil, že je nečte, ale jen podepisuje. Babiš uvedl, že podstatu zásahu nezná. To, že policie zatkla jednoho z nejbližších spolupracovníků ministryně, ale vnímá jako velký problém. K dalšímu angažmá Maláčové ve vládě řekl, že neví, do jaké míry ministryně za celou věc může.
Maláčová policii podala k případu vysvětlení a řekla, že ministerstvo obviněné postavilo mimo službu. Jedním z obviněných, kterým může hrozit 12 let vězení, je podle médií náměstek pro ekonomiku a ICT Jan Baláč (ČSSD). Státní zástupce se rozhoduje, zda požádá soud o vazbu. Oficiálně je známo tolik, že jsou dvě osoby obviněny z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí. Mělo by jít o čtvrtmiliardovou zakázku na informační technologie. Resort chystá nový ucelený systém, který plánuje spustit příští rok. Jednou z jeho součástí je systém na výplatu dávek. Ministerstvo jej shání již od roku 2014.
Plácido Domingo přijal zodpovědnost za sexuální obtěžování
Španělský operní pěvec Plácido Domingo se omluvil ženám, které ho viní ze sexuálního obtěžování, a za své činy přijal plnou zodpovědnost. Učinil tak v prohlášení, které zveřejnila agentura Europa Press. Zpěvák, který původně veškerá obvinění odmítl, požádal své bývalé kolegyně o odpuštění a zdůraznil, že způsobeného utrpení upřímně lituje. Domingo ocenil odvahu žen o problémech mluvit veřejně. „Chápu, že se některé z nich bály promluvit, protože se obávaly, že to ovlivní jejich kariéru,“ uvedl devětasedmdesátiletý pěvec. Pěvec zdůraznil, že je svět opery odhodlaný změnit k lepšímu, aby „si už nikdo nemusel něčím podobným projít“ - a chce, aby kauza vedla k vytvoření bezpečného prostředí pro práci.
Více než tři desítky zpěvaček, tanečnic, hudebnic a dalších umělkyň a zaměstnankyň, které s legendárním pěvcem za posledních 30 let pracovaly, uvedly, že byly obětí či svědkem nevhodného chování a sexuálního obtěžování. Šlo hlavně o mladé ženy na začátku kariéry. První obvinění vůči Domingovi vzneslo v médiích loni v srpnu devět žen, dalších 11 promluvilo v září. Některé z nich potvrdily, že odmítnutí Domingových návrhů negativně ovlivnilo jejich kariéru. Ženy vypověděly, že se jich Domingo dotýkal, aniž si to přály, naléhal na privátní schůzky, zval je k sobě domů nebo na hotel, často jim telefonoval či se je pokoušel „náhle líbat na ústa“. Kvůli obviněním Domingo ukončil spolupráci s newyorskou Metropolitní operou či odstoupil z funkce generálního ředitele opery v kalifornském Los Angeles.
CVVM: ANO by získalo třetinu hlasů
Největší podporu mezi politickými stranami si nadále udržuje ANO, podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění by ho v únoru stejně jako v lednu volila třetina lidí. S velkým odstupem za ním následuje ODS s podporou 14 procent a Piráti s 13 procenty hlasů. Sociální demokraté by získali devět procent hlasů, komunisté osm procent a lidovci šest procent. Hnutí SPD by z voleb vyšlo s pěti procenty. Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do parlamentu by ze sněmovních uskupení v únoru skončily STAN a TOP 09. V porovnání s lednem se výsledky změnily minimálně. ANO a SPD si oproti předchozímu měsíci připsaly procentní bod navíc, ČSSD a KSČM si polepšily o půl bodu. Naopak podpora ODS od ledna klesla o procentní bod a Pirátů a lidovců o půl bodu. Nejvíce, o dva body, si pohoršilo od ledna hnutí STAN.
„U KDU-ČSL, SPD, STAN a TOP 09 nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do Poslanecké sněmovny dostaly či nedostaly,“ uvedlo CVVM. Interval spolehlivosti vyjadřuje velikost výběrové chyby a může představovat podle míry podpory uskupení až tři procentní body. Parlamentních voleb by se v únoru podle svého vyjádření zúčastnilo 62 procent Čechů, 35 procent lidí svoji účast vyloučilo. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta. Volební model CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.
Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubárak
Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubárak. Bylo mu 91 let a v čele Egypta stál jako jeho čtvrtý prezident 30 let, do revolučního roku 2011. Bývalý vládce strávil většinu z posledních let ve vojenské nemocnici v Káhiře. Za svůj život přestál nejméně šest pokusů o atentát, z úřadu ho nakonec donutily odejít miliony Egypťanů během takzvaného arabského jara. Inspirováni změnami v nedalekém Tunisku požadovali převážně mladí lidé v ulicích Káhiry a dalších měst demokratizaci země. Po masových protestech se k němu zády obrátila i armáda, která následně v Egyptě převzala moc.
Mubárak byl obviněn z vraždy stovek demonstrantů, zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a z nezákonného obohacování a v červnu 2012 odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů. Soud ho nakonec před třemi lety zprostil většiny obvinění a propustil. Politik se narodil 4. května 1928. V Egyptě a později v Sovětském svazu získal vojenské vzdělání a na začátku 70. let se stal vrchním velitelem egyptského letectva, za které bojoval například v jompkipurské válce proti Izraeli. Mezi lety 1975 až 1981 působil jako viceprezident svého předchůdce Anvara Sadata, po jeho zavraždění stanul v čele severoafrické země.
Češi patří v EU k největší optimistům
Češi patří z hlediska hodnocení situace ve své zemi k nejpozitivněji naladěným obyvatelům Evropské unie. Ekonomickou situaci Česka považuje za dobrou 71 procent jeho občanů, celoevropský průměr je 47 procent. Vyplynulo to z loňského průzkumu Eurobarometr, který mapuje postoje Čechů k otázkám souvisejícím s EU.
Kladné vnímání ekonomické situace Česka jeho občany se meziročně zvýšilo o dva procentní body. Stejně přibylo i pozitivních hodnocení zaměstnanosti v ČR. S 80 procenty kladných hlasů tak Češi v tomto hodnocení skončili na třetím místě za Dánskem a Nizozemskem. Celoevropský průměr je 43 procent. V roce 2016 stav zaměstnanosti v ČR považovalo za dobrý 60 procent lidí.
Podle Eurobarometru se proti roku 2018 mezi Čechy zvýšila i důvěra v EU, přesto zůstává se 39 procenty na páté nejnižší hodnotě ze všech zkoumaných zemí. V roce 2018 činila 32 procent; před pěti lety, od kdy se důvěra Čechů v EU zvyšuje, 27 procent. Spolu s důvěrou v unii roste mezi Čechy i důvěra v národní instituce a vládu. Za nejlepší, co EU přinesla, Češi považují volný pohyb, mír, výměnný studijní program Erasmus a ekonomickou sílu unie. V negativním významu si Češi s unií spojují hlavně byrokracii, plýtvání penězi a nedostatečnou kontrolu hranic. Při dotazu, na co by měla unie vynakládat peníze, obyvatelé ČR na prvním místě uvedli zaměstnanost a sociální věci. Tuto variantu podpořilo 42 procent dotázaných. Následovala obrana a bezpečnost s 40 procenty souhlasných stanovisek a ochrana životního prostředí a klimatu s 34procentní podporou.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].