0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa23. 6. 20072 minuty

Život bez Sody

Fakt, že minulý čtvrtek zařadila Česká televize Čtvrtníčkovu Sodu do svého vzpomínkového seriálu na kdysi úspěšné pořady, je příznačné. Dnes totiž Čtvrtníček točí zábavu akorát tak při reklamách na telefony a v České televizi je už podezřele dlouho s politicky laděným humorem konec.

Premiér Miloš Zeman odmítl během své státní návštěvy USA bydlet s ministrem zahraničí Janem Kavanem, přestože si původně přál pokoj s hajzlem. Nebo jak točí Václav Klaus televizní diskusní pořad Naostro? Zásadně bez kalhot. Anebo jak vypadá upoutávka na český film Návrat idiota? Tak, že na Ruzyň přiletí vládní letadlo a z něho vystupuje premiér Miloš Zeman.

Pamatujete? Tohle jsou některé příklady z dávno už odezněného pořadu veřejnoprávní televize Česká soda. Jeho autor Petr Čtvrtníček tehdy své terče nešetřil a dávno předtím, než Češi poznali Sachu Barona Cohena alias Borata, tu rozdával nezapomenutelné lekce z inteligentní, politicky nekorektní zábavy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Fakt, že minulý čtvrtek zařadila Česká televize Čtvrtníčkovu Sodu do svého vzpomínkového seriálu na kdysi úspěšné pořady, je příznačné. Dnes totiž Čtvrtníček točí zábavu akorát tak při reklamách na telefony a v České televizi je už podezřele dlouho s politicky laděným humorem konec.

Dnešní veřejná média se ale politiků evidentně bojí víc než dřív, i když pro to existují jen nepřímé indicie. Představa, že by se s tak drsným přístupem Čtvrtníček nebo někdo jiný pustil do Jiřího Paroubka a nevyvolalo to jeho vzteklou cenzurychtivou reakci, nezní pravděpodobně. Ale dost spekulací. Fakt je, že humoristické zesměšňování politiků z televize vymizelo. (Na veřejnoprávním rádiu praktikují politickou satiru – a vůbec ne špatnou – Ester KočičkováOlaf Lávka, jde ale spíš o jemné pohlazení proti Čtvrtníčkově očistné „ráně pěstí“.)

Kde hledat důvody, to je jedna z neodbytných otázek naší doby. Možná je malá invence u samotných humoristů. Jenže oni sami namítají, že prosadit něco politicky provokativního do televize je dnes mnohem těžší než dřív. Jestli je to pravda, nemá to logiku. V éře internetové svobody by se upjatost politiků a vůbec celé společnosti měla spíš zmenšovat než naopak.

Celý tenhle pohyb by pak byl jednoznačně škodlivý. V téhle přetahované o míru naší svobody dělat si legraci z mocných totiž platí, že čím víc se bude televize bát, tím víc budou mít politici chuť takovým „drzým“ Čtvrtníčkům zatínat tipec.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].