Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Zas nulová tolerance

ČSSD vyhlásila vládě nulovou toleranci. Přestala párovat nemocné poslance či nepřítomné ministry ve sněmovně a hodlá s touto taktikou vytrvat i během českého předsednictví Evropské unii na jaře příštího roku.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

ČSSD vyhlásila vládě nulovou toleranci. Přestala párovat nemocné poslance či nepřítomné ministry ve sněmovně a hodlá s touto taktikou vytrvat i během českého předsednictví Evropské unii na jaře příštího roku. Představa, jak současní vládní ministři budou za půl roku přelétávat vrtulníky a stíhačkami po celé zemi, aby stihli řídit Evropu a zároveň hlasovat v českém parlamentu, je přinejmenším zábavná. Dobrá vizitka pro Česko to ale rozhodně nebude.

Ne že by sociální demokraté neměli důvod k naštvanosti. Přišli za nevyjasněných okolností (už po čtvrté) o dalšího poslance a navíc se strany vládní koalice pokoušejí zvrátit vyrovnané síly ve sněmovních výborech ve svůj prospěch. Na největší opoziční uskupení, kterému jen o pár hlasů uniklo volební vítězství, tohle všechno působí jako rudý hadr na býka. Je ale otázka, jakou má projekt nulové tolerance vůbec naději na úspěch.

Když se o něco podobného pokoušela před volbami roku 2006 ODS, příliš na tom nevydělala. Z průzkumů jí nakonec vyšlo, že agresivní vystupování proti oponentům ubírá straně předvolební preference a straníci nakonec narychlo museli měnit před volbami styl směrem k větší vstřícnosti. Podobný osud zřejmě čeká i nulově tolerantní sociální demokraty. Průzkumy veřejného mínění ostatně pravidelně ukazují, že v nich spíš vítězí politici, kteří se snaží působit nekonfliktně, než dravci vyžívající se v konfrontacích.

Ale nejde jenom o průzkumy nebo předsednictví v Evropské unii. Konfrontační politika je prostě únavná a šíří blbou náladu. Třeba politici Skandinávských zemí už na to přišli a místo konfrontace sázejí na politiku konsenzu. I proto se v mezinárodních srovnáních řadí seveřané k nejspokojenějším – a nejšťastnějším – národům Evropy. Soudě podle přetrvávajícího stylu českých politických stran si ale Češi na tenhle luxusní pocit budou muset ještě chvíli počkat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].