0:00
0:00
13. 2. 20083 minuty

Víza - zkouška priorit

Česko se dostalo do zajímavého sporu.

Astronaut
Autor: Respekt

Česko se dostalo do zajímavého sporu. Nejde v něm sice o život a jeho výsledek nemusí přinést žádné viditelné šrámy. Nejčerstvější zkouška z globální diplomacie ale může hodně napovědět. Třeba o tom, čemu dávají Češi přednost: vlastnímu prospěchu, nebo týmovému uvažování.

Americká víza patří v Česku mezi nejfrekventovanější témata a po čerstvé návštěvě vysokého amerického úředníka Richarda Bartha to vypadá, že jejich platnost můžeme počítat už jen na měsíce. Jenže právě otázka víz teď zvedá ze židle i desítky diplomatů na západ od českých hranic, kde už úřednická hráz před Amerikou roky neplatí. Proměna bezvízového styku s Amerikou totiž začala po měsících úvah nabírat konkrétní obrysy a stejně jako Česka se dotkne i všech ostatních členů EU.

↓ INZERCE

Co přesně se tedy chystá? Mezi cestujícími by se měl nově objevovat ozbrojený americký strážce, každý turista také bude muset poskytovat mnohem větší množství osobních údajů, ty biometrické nevyjímaje. A co je možná nejdůležitější, každý výlet za oceán bude nově provázet i povinná elektronická žádost o povolení ke vstupu.

Ve stínu těchhle plánů tak zní avizované české vítězství v boji o volný cestovatelský prostor o něco méně přesvědčivě. Pomiňme ale otázku, jak velkou mají mít z takové vidiny radost obyčejní Češi, zásadní výzva se spolu s tím objevila především pro české diplomatické vyjednavače. Tyhle novinky totiž chtějí Američané vyjednat s každou členskou zemí EU zvlášť. Brusel naopak usiluje o to, aby jednala Unie jako celek a dopředu dává najevo, že s tvrdostí nových pravidel to Američané poněkud přehnali. Na čí stranu se tedy přidat?

„V minulosti nebyla žádná pomoc, žádná solidarita,” prohlásil už v téhle souvislosti český vicepremiér Alexandr Vondra na adresu Evropské komise s tím, že pro Česko jsou i takové podmínky polepšením a na protesty zbytku Evropy se nemusí ohlížet. Vondra má v jedné věci pravdu, Brusel nechávalo dlouholeté české volání po bezvízovém styku s Američany skutečně zcela chladným. Právě tahle jasná pozice ale dává Česku jedinečnou šanci. Namísto uraženého stěžování na bruselskou slepotu může právě teď připomenout členství v evropském klubu – jak Američanům, tak společným postupem i samotnému Bruselu. Minimálně pro diskusi má pozici víc než dobrou, narozdíl od ostatních je kvůli radaru s USA v těsném kontaktu a může tak zafungovat jako prostředník.

Jednání s chladnou hlavou je přitom potřeba jako sůl. Washington už dokonce pohrozil, že pokud Evropané na jeho požadavky nepřistoupí, zruší jim bezvízový styk bez náhrady a podobná prohlášení zaznívají i z opačného tábora. Dost pravděpodobně jsou to jen silná slova do začátku běžného diplomatického duelu, vicepremiér Vondra dal ale už předem najevo jedno: ať to dopadne jakkoli, nás teď zajímá hlavně linka z New Yorku do Prahy. Český vízový “úspěch” tak může krom jiného zasadit i pořádnou ránu pod pás českému evropanství.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].