0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa9. 7. 20073 minuty

Třikrát o: Klausovi, Paroubkovi a radaru

Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce naznačil, kdo by měl příští rok podle ČSSD stanout v čele země: „Prezident to musí být proevropský, s pochopením pro situaci širokých sociálních vrstev.“ To zní skoro jako definice z osmdesátých let: Za světový mír a sociální vrstvy.

Jiří ParoubekOtázkách Václava Moravce naznačil, kdo by měl příští rok podle ČSSD stanout v čele země: „Prezident to musí být proevropský, s pochopením pro situaci širokých sociálních vrstev.“ To zní skoro jako definice z osmdesátých let: Za světový mír a sociální vrstvy. Bohužel jaký prezident by byl podle ČSSD ideální, jsme se dosud nedozvěděli. A vzhledem k tomu, že nám to neřekli ani před čtyřmi lety, kdy zvítězil Václav Klaus, je to dlouhý půst.

Klaus prý podle Paroubka není dobrý prezident, protože každý ví, na jaké straně stojí. Přitom jestli je něco na Václavu Klausovi sympatické, tak právě to, že je čitelný. Problém je spíše v tom, že nechce naslouchat jiným názorům.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

A ještě jednou k Jiřímu Paroubkovi. Ten se pustil do vlády kvůli americkému radaru: „Neříká pravdu, když tvrdí, že nedojde ke ztrátě suverenity. Na těch několika hektarech ke ztrátě suverenity dojde. Já se rozhodně nepotřebuji schovávat za názor veřejnosti, já respektuji to, že 70 procent veřejnosti si nepřeje umístění radaru. Vláda na názor veřejnosti kašle.“

Předseda ČSSD má pravdu, že „schovávat se za názor“„respektovat názor“ je odlišná věc. Dělící čára je ale tenká. ČSSD by byla důvěryhodnější, pokud by s radarem měla problém i v době, kdy byla ve vládě, a ne až nyní, kdy je v opozici. Jeden z mála konkrétních argumentů ČSSD byl, že radar musí schválit NATO. To už se stalo, tak kde je problém?

Vzhledem k tomu, že je Jiří Paroubek horlivým kritikem Václava Klause (tedy pokud jej zrovna nepotřebuje), překvapuje, že používá argument o ztrátě suverenity. S tím operoval prezident v boji proti EU. Je to účelové klišé. Podle Paroubkovy logiky jsme už dnes pod nadvládou desítek zemí, protože i prostory velvyslanectví jsou svrchovanou půdou cizích zemí, kde naše suverenita neplatí.

Václava Klause pobouřilo, že jej čeští odborníci na klima nepozvali na tiskovou konferenci, kde se probíralo globální oteplování. Nelíbí se mu, že se z vyjádření odborníků mohla veřejnost dozvědět, že jeho názory jsou nepřesné a on to nemohl hned na místě vyvracet. Těžko si představit situaci, kdy odborníci na různé otázky budou zvát všechny laiky, kteří se k tématu nějak přiblížili. Možná by se mohla konat veřejná soutěž o místa na tiskových konferencích a odborných seminářích.

Jinak je ale poznámka Václava Klause zajímavá a doufejme, že se jí bude řídit. Od teď by měl na všechny své akce zvát každého, kdo má jiný názor než on. Třeba by mohl začít s Alem Gorem, kterého označil de facto za blázna.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].