0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa1. 10. 20073 minuty

Soumrak korupce v Čechách

Bývalý premiér Stanislav Gross koupil akcie společnosti Moravia Energo, možná za třicet milionů, možná za sedmdesát, možná za víc.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Bývalý premiér Stanislav Gross koupil akcie společnosti Moravia Energo, možná za třicet milionů, možná za sedmdesát, možná za víc. Neexistuje žádné zákonné vysvětlení, jak k penězům přišel. Německá policie předala svým českým kolegům informace o podezření, že jeden z nejvýznamnějších tuzemských zbrojařů Richard Háva, muž neoddělitelně spojený svou kariérou se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem, pral přes tamní firmy špinavé peníze. A premiér Mirek Topolánek je nucen v poněkud trapné debatě vysvětlovat, jak přišla jeho přítelkyně k ojetému automobilu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pár zpráv, které opět připomínají, že zákulisí tuzemské politiky je ještě stále zakotveno v nebezpečných vodách korupce. Většinu občanů této země už dávno nesvírá při čtení podobných zpráv žaludek a nepřepadá je nevolnost. Čím dál tím víc je v různých hospodských, večírkových nebo vlakových debatách slyšet tón, který jasně signalizuje, že lidé jsou podobnými zprávami otráveni. Sice si to neradi připouštějí, ale ve skrytu duše vědí, že se mají dobře jako nikdy předtím. Zprávy o možné korupci politiků, nepořádcích v tuzemském byznysu tu radost z dobrého bytí poněkud kalí. A tak špatné zprávy o stavu české politiky více či méně ignorují. Je to vlastně logický vývoj. Někdejší „blbá nálada“ mizí, nenahrazuje ji odevzdanost, ale pocit, že neustále se pohoršovat nad informacemi o možné korupci je zbytečné vydávání energie.

A právě od tohoto pocitu vede cesta ke smysluplnému boji proti korupci. Občané už se nebudou chtít vyčerpávat v planých a černých hospodských debatách. Časem si ale uvědomí, že nezájem o alarmující zprávy taky nikam nevede a budou hledat cestu, jak proti špatným zvěstem opravdu bojovat. Nakonec podobný vývoj po druhé světové válce známe z Německa, Rakouska, ale třeba i Finska. Není důvod nevěřit, že ke stejnému vývoji dojde i v Česku.

Do té doby si pravděpodobně prožijeme ještě pár zklamání. Policie nezjistí, kde vzal Gross peníze na akcie, stejně tak odloží prověřování špinavých kont, které používala ke svým kšeftům Hávova firma Zenit, Topolánkovo volvo bude zapomenuto. Ale doba zametání zásadních věcí pod koberec zákonitě končí. Za pár let budeme tak hluboko v Evropě, že si ani pořádně neuvědomíme, jak moc nás v oblasti korupce zasáhly zvyky Dánů, Finů, ale nakonec i našich jižních či západních sousedů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].