Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Opravdu je Horváth neonacista?

Fotbalista Pavel Horváth je skutečně pozoruhodný týpek. Před televizními kamerami a tisícovkami očí na stadionu přiběhne před tribunu a začne hajlovat.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Fotbalista Pavel Horváth je skutečně pozoruhodný týpek. Před televizními kamerami a tisícovkami očí na stadionu přiběhne před tribunu a začne hajlovat.

Jsou pro to dvě vysvětlení: buď je skutečně zralý na převoz do blázince, nebo jde o natolik přesvědčeného neonacistu, který se při myšlence na svůj oblíbený pozdrav prostě nedokáže ovládnout.

Anebo je tu ještě třetí možnost: a sice že je to všechno naprostý nesmysl.

Aféra známého fotbalisty Sparty opravdu stojí za pozornost. Při jakémsi utkání v české lize přiběhl ke konci zápasu před jednu z tribun a začal uklidňovat tvrdé divácké jádro, které jako obvykle trávilo zápas v rasistickém a nacistickém bujarý. Horváth ke své smůlu začal lidi uklidňovat tak, že dvakrát před sebou máchl rukou od hrudníku dopředu.

Už novináři to ohodnotili jako hajlování a fotbalový svaz s odvoláním na znalce přes extremismus tento názor potvrdil a otaxoval jej pokutou dvě stě tisíc korun. Horvát je tak odteď úředně potvrzené individuum s nezvladatelnou neonacistickou vášní.

Ovšem dřív, než takhle vykreslený happyend odložíme do kolonky „vyřízeno“, ještě pár námitek.

Skutečně tady něco nehraje. Každý, kdo Horváthovo údajné hajlování viděl, ví, že vypadalo hodně, hodně nejasně. Kamera jej snímala zezadu, Horváth nezvedal ruku před sebe, ale máchal s ní před hrudníkem. Nejasný je i motiv: bylo chvíli před koncem, Horváthovo mužstvo vedlo a rozhodčí hrozil předčasným ukončením zápasu. Umravnit fandy tedy bylo v Horváthově velkém zájmu. Proč by k tomuhle účelu volil nacistický pozdrav, jímž by kotel možná spíš rozdováděl než naopak?

Důležitá je ale Horváthova následná reakce a pověst. Horváth hajlování odmítl. Dosud se veřejně neprojevoval jako rasista (jako částečný Rom byl spíš jeho obětí) a angažuje se v protirasistické kampani týmu. Proč mu tedy za těchto okolností nevěřit, že šlo pouze o nešťastně zvolené gesto?

Horvátha výrok svazu velmi poškozuje, zvlášť jestli si ještě někdy bude hledat angažmá v cizině. Pokud má tedy skutečně čisté svědomí, jak tvrdí, měl by se odvolat k soudu. Výnos fotbalového svazu, který má sám máslo na hlavě (kvůli korupci a letitému ignorování rasismu na stadionech), si o to říká.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].