Opět v ohrožení
Teprve teď poznáme, nakolik voliči pochopili pokus oživit křesťanskodemokratickou stranu „čerstvou krví“ z regionů.

Jiří Čunek je ve vrcholné politice už celé věky. Aspoň se to může zdát podle toho, jak dlouho se táhly jeho aféry. Ve skutečnosti šéfuje lidovcům rok a za tu dobu ani jednou neprošel ohněm voleb. Blížící se krajské klání může rozhodnout i o něčem víc, než jen o osudu jednoho nepříliš zajímavého politika. Teprve teď poznáme, nakolik voliči pochopili pokus oživit křesťanskodemokratickou stranu „čerstvou krví“ z regionů.
Ta totiž bojuje o přežití. Předvolební průzkumy prorokují třeba v baště lidovců na Jižní Moravě ztrátu hejtmanského křesla a místo dřívějších 26 procent jen 17 (jedna z agentur i 13). Dosavadní hejtman Stanislav Juránek je přitom místopředsedou strany a člověkem, který před rokem volal, že je třeba stranu vyčistit od starých matadorů a nahradit nezkompromitovanými politiky. Jen pro připomenutí: vlnu nespokojenosti mezi členskou základnou vyvolal pokus tehdejšího předsedy Miroslava Kalouska spojit se ve vládě s ČSSD za podpory komunistů. Odnesla to prakticky celá lidovecká elita. Změna dávala lidovcům skutečnou naději se opřít o silnou pozici v krajích a přivést do politiky nové neokoukané tváře, které nově definují i to, co vlastně lidovci na zdejším kolbišti znamenají. Jenže ani nové vedení se nezrodilo pod šťastnou hvězdou.


Politicky je spíš nalevo a za jiných okolností by se klonilo spíš k sociální demokracii, kdyby právě tuhle cestu členové strany nesrazili ze stolu. Uzavřeli tedy sňatek z rozumu s pravicovou ODS. A v téhle alianci sdílejí zodpovědnost za nepopulární kroky, které dopadají nejvíc na jejich chudší venkovské voliče – například poplatky u lékaře. Těžko se dnes budou distancovat od vlády, která Jiřího Čunka při jeho aférách celé měsíce držela nad vodou. To bude asi jeden z důvodů, proč dnes podle průzkumů dávají voliči na Jižní Moravě přednost před lidovci sociálním demokratům. Tradiční volba přes kostel už podle všeho není tak důležitá: zájmy chudých podle 39 procent z nich líp obhájí ČSSD. Všechny průzkumy se musí pochopitelně dávat do uvozovek a u krajských voleb to platí dvojnásob. Hodně bude záležet na volební účasti a ta bývá daleko nižší, než lidé tazatelům říkají. V malém vzorku by možná nad nespokojenci převážili tradiční voliči a KDU by získala víc, než jí průzkumy dávají. Stejně ale křeslo hejtmana zřejmě riskuje, protože oslabila i krajská ODS, o kterou se dosud lidovci na Jižní Moravě opírali. Důležité bude, jestli si strana udrží místa v zastupitelstvech dalších moravských krajů a silnou pozici na Pardubicku (vicehejtman, další místopředseda Roman Línek). Kdyby přišla o větší počet mandátů a ztratila ze čtyř senátorů dejme tomu tři, byl by to důvod volat po změně v čele. Jedno je jisté už teď. Regionální lídři jako Jiří Čunek,Stanislav Juránek nebo Roman Línek zůstali v celostátní politice daleko za očekáváním a teď jsou v ohrožení, že ztratí i pozici „na svém dvorku“.
Pokud by skutečně prohráli, byla by to definitivní tečka za revolucí zdola, která dávala lidové straně jakousi šanci na renesanci. Co by nastalo po porážce, asi nevědí ani křesťanští demokraté. Nejjednodušší je samozřejmě změnit šéfa a nejmíň jeden by se určitě našel: europoslanec Jan Březina, kterého uznává většina proudů ve straně. Ale byl by schopen najít recept, který nenašli ani jeho ostřílení předchůdci, Cyril Svoboda a Miroslav Kalousek?
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].