Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Nákupy, to je naše

Na vánoční svátky padne šedesát procent rozpočtu průměrné české domácnosti.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Češi v září málo utráceli, oznámili včera statistici. Dokazují to klesající tržby obchodníků. Že by lidé začali vzdorovat cenám, které v minulých měsících nehorázně vyhnali nahoru potravináři? Ale kdepak, „občanská neposlušnost“ nehrozí. Nízké podzimní výdaje jsou jen oddechovým časem před vánočními svátky. Češi se totiž podle průzkumů společnosti Deloitte chystají na nejbohatší Vánoce od roku 1996.

Polovina Čechů v průzkumu uvedla, že jejich vánoční výdaje stoupající ceny základních potravin nijak neovlivní, za dárky hodlají dokonce vydat víc peněz než kdykoliv jindy. Na vánoční svátky tak padne šedesát procent rozpočtu průměrné české domácnosti. Konkrétně – na dárky přes osm tisíc korun, na jídlo téměř čtyři tisíce a lehce přes tisícikorunu pak na společenské události.

Češi se letos rozmáchnou dokonce víc, než sousedi v Německu. Ti očekávají ekonomické potíže, a tak jsou mnohem pesimističtější a vánoční výdaje chtějí notně omezit. Zatímco v Česku rodiny hodlají utratit zhruba 506 eur, německé rodiny plánují útratu 420 eur. A nakupovat budou hlavně v diskontních obchodech jako Aldi nebo Lidl. Příliš utrácet se nechystají ani Italové a Řekové.

Mezi nejčastější vánoční dárky budou i letos v Česku patřit parfémy, oblečení, obuv a knihy. Češi se sice stejně jako ostatní Evropané řídí při nákupech převážně cenami, stolů prohýbajících se jídlem se však očividně hned tak nevzdají. Vánoce jsou zkrátka svátky blahobytu. Alespoň že ze seznamu dárků, které se objeví pod stromečkem, ještě nevypadly knihy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].