Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Na pokraji občanské války?

Když jsem minulé pondělí otevřel server seznam.cz, zasvítil na mě titulek “Bosně hrozí občanská válka, píše Daily Telegraph”. Ve své sarajevské kanceláři jsem chvíli jen nevěřícně koukal do monitoru. Vždyť je to země, kde už osm měsíců pobývám. A bez zahraničních médií by mě něco podobného vůbec nenapadlo.

Sarajevo, bosenské hlavní město. • Autor: Respekt
Sarajevo, bosenské hlavní město. • Autor: Respekt

Místních kamarádů a známých se na válku obyčejně nevyptávám. Připadá mi to neslušně vlezlé a existuje tisíc aktuálnějších témat. Minulý týden jsem párkrát udělal výjimku. Otázka “Hrozí Bosně občanská válka?” ale překvapovala místní stejně jako mě onen citovaný titulek ze seznamu.cz.

Odpověď byla unisono NE. Intuitivně prý nehrozí, protože velká většina lidí v této zemi si ještě dobře vzpomíná, jaké peklo umí být válka. Technický argument pak zněl, že žádná ze stran si to nemůže dovolit vojensky, neboť země byla po válce mezinárodními jednotkami odzbrojena. A konečně politický argument zněl, že Bosna a Hercegovina (i celý region) dnes usiluje o integraci do Evropské unie a konflikt si díky tomu nikdo nepřeje ani nemůže dovolit.

Co se tedy reálně děje, že Bosna stojí za mezinárodní pozornost? Čtrnáct let po válce panuje všeobecná shoda, že politické uspořádání dané Daytonskou mírovou smlouvou se přežilo a je potřeba ho reformovat. Místní političtí lídři zatím příliš vůle k dohodě neprokázali, a tak je v minulém týdnu přijeli podpořit (a trochu pokárat a trochu motivovat) vysocí diplomatičtí představitelé z EU a USA.

Novináři z Daily Telegraph do svého článku vybrali několik negativních momentů, přidali pár vyostřených citací a článek opatřili dramatickým titulkem. Server seznam.cz má bulvární titulky v oblibě, a tak článek nekriticky převzal. Článek samozřejmě přitáhl velké množství čtenářů, a proto na něj zpravodajský kanál ČT reagoval zvláštní tematickou debatou. Zahraničně-politický analytik Milan Nič označil tvrzení Daily Telegraphu za “přehnané”, leč poukázal na možná rizika vývoje v Bosně. Druhý den převzal téma také server ihned.cz i s poučenými názory Milana Nice, ale alarmující titulek zůstal. Předpokládám, že něco podobného si z celé debaty odnese i běžný čtenář – v Bosně už se zase chystá válka…

Ze Sarajeva se každopádně celá kauza jeví jako dobrý příklad toho, jak média realitu - v tomto případě napětí - spíše generují, než popisují. Politická situace v Bosně nemá jednoduché řešení, ale jisté je, že právě v době klíčových diplomatických jednání by bylo dobré vážit slova. Daily Telegraph to minulý týden neudělal a česká média ho nekriticky napodobovala.

Novinář rádi zdůrazňují své právo na svobodu slova. Sluší se připomenout, že k právům patří i povinnosti (informovat věrně) a že ke svobodě patří odpovědnost. Zprávy generované minulý týden o Bosně vzhledem ke stávající situaci v zemi zodpovědné rozhodně nebyly.

Robin Ujfaluši, Sarajevo
Autor je spolupracovníkem redakce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].