Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Na mladé eutanazií

Sociální i občanští demokraté zkoušejí změnit styl

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V osmdesátých letech se po českých silnicích proháněla naleštěná embéčka, která byla polepená obřími samolepkami. Vypadalo to senzačně, ale jen do té doby, než se člověk dozvěděl, že pod nálepkami jsou díry vydlabané rzí. Podobně působí modernizace sociálních demokratů i nový ohlašovaný styl komunikace Mirka Topolánka.

Sociální demokraté chtějí zlepšit svůj obraz ve společnosti. Předně hodlají vymést dojem, že jsou to zakuklení komunisté a zároveň doufají v nalezení přízně u mladých voličů.

Jsou to plány sympatické, a kdyby byly myšleny vážně, tak by měly pozitivní dopad na celou společnost. Potud je tedy třeba sociálním demokratům držet palce. Bude to ale stát velkou dřinu vymést z paměti volání po vládě s komunisty či marťany nebo třeba schvalování mlácení do mladých lidí na Jiří Paroubek v posledních měsících velmi často mění názory (například při debatě o budoucím prezidentovi), ale jen málokdy to působí jako uznání chyby. Spíše se zdá, že platí to, co se zrovna hodí.

Debata o modernizaci má i zábavné momenty. Třeba při hledání lákavých témat pro mladé lidi probíhala v ČSSD diskuse o tom, jestli v parlamentu neprosadit dekriminalizaci držení marihuany. To ale socialistům přišlo příliš radikální, tak místo toho navrhují legalizaci eutanazie. Pokud jste se teď zastavili a čtete předchozí větu znovu, věřte, že chyba není v textu. Socialisté chtějí lidi od 18 do 35 let nalákat eutanazií. To je marketingová bomba.

Jak už ale bylo řečeno, pokud socialisté skutečně najdou odvahu nabídnout moderní tvář, bude to jedině dobře.

Když jsme v Respektu dělali rozhovor s místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, zdálo se, že to myslí vážně. (Hodilo by se tu „myslí to upřímně“, ale to je díky Stanislavu Grossovi zřejmě navždy zničený výrok)

Zato Mirek Topolánek evidentně nemyslí upřímně prohlášení, že chce změnit komunikaci s novináři. Jak by se vám líbilo, když by někdo přišel s nataženou rukou ke smíru a přitom vykřikoval, že je to „stejně tvoje chyba“?

Navíc média nemají důvod se s premiérem smiřovat, protože nikdy proti němu nebyla. Dokonce se dá říct, že Mirek Topolánek a jeho vláda mají největší mediální podporu od začátku devadesátých let.

Pravda ale je, že zavedení pravidelných tiskovek pro média je dobrý nápad a může to rozhodně zlepšit informování veřejnosti. Takže aspoň že tak.

FOTO: Günter Bartoš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].