Levice to nechápe
Předpoklad, že světová ekonomická krize prostře levici červený koberec a dovede ji z jejích centrál přímo do vládních paláců, se v Evropě nenaplňuje.
Volby v Německu vynesly k moci koalici CDU Angely Merkelové s liberály z FDP, kteří dosáhli nejlepší výsledek v historii (přes 14 % hlasů). Němečtí sociální demokraté SPD naopak padli do takové hloubky, v jaké nebyli od války. Jak je možné, že voliči netrestají pravici za její lví podíl na současné krizi a naopak ji žádají: vyveď nás z ní?
Jedno vysvětlení je nasnadě. Němečtí voliči (nutno říci, že jen jejich těsná většina) jsou racionální a vědí, že pravice rozumí ekonomice lépe než levice. A kdo jiný může dát do pořádku chaos než ten, kdo ho způsobil? Koneckonců, pravice si nasypala celé tuny popela na hlavu, aby přesvědčila voliče, že už ví, jakých chyb se dopustila a nebude je opakovat. A Merkelová si navíc dala záležet, aby se distancovala od anglosaského neoliberálního ekonomického modelu.
Jiné vysvětlení je však hlubší povahy. Němečtí voliči (ale také evropští v eurovolbách letos v červnu) věří v tržní ekonomiku a demokratický kapitalismus, protože k němu neexistuje důvěryhodná alternativa. Proto žádají jen jeho reformu, kterou však levice nenabízí. Situace trochu připomíná rok 1968 v Československu, kdy byli nejpopulárnější ti, kteří usilovali o reformu systému, jehož byli spolutvůrci. Lidé žijící v uzavřeném sovětském bloku věřili v reformovaný socialismus, protože jinou alternativu – kromě jeho stalinské verze - neviděli.
Psychologicky jsme v téže situaci. Lidé věří v reformovaný kapitalismus, protože žijeme ve světě, v němž si lze vybrat jen mezi demokratickým kapitalismem (byť různých forem) a jeho autoritářskou čínskou verzí. V takovém případě je volba jednoduchá a evropská pravice to – na rozdíl od levice - pochopila.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].