0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa7. 1. 20103 minuty

Ivan Medek a Liou Siao-po

Sluší se a patří, aby tato glosa začala vzpomínkou na Ivana Medka, muzikologa, novináře, kancléře a signatáře Charty 77, který včera ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel. Tento noblesní muž totiž celé dlouhé roky prostřednictvím stanic Hlas Ameriky a Svobodná Evropa vytrvale a neúnavně informoval svět o veškerém zlu a špatnostech českého komunistického režimu a má tak svůj velký podíl na jeho konci a naší zázračné cestě ke svobodě.

Ivan Medek • Autor: Archiv
Ivan Medek
Ivan Medek • Autor: Archiv

A nejen to: díky jemu a jeho kolegům totiž lidé, kteří se tehdy kriticky protirežimně angažovali, získávali pocit, že jejich úsilí není vynaloženo nadarmo a má nějaký smysl. Ivan Medek také svým klidným hlasem dodával odvahu všem pochybujícím z takzvané mlčící většiny: prostě, že pokud jednou svůj hlas přece jen zvednou a postaví se zlu, nezůstanou sami a všemi opuštění, jen s drtivou převahou celého represivního aparátu totalitního státu - budou mít živou a aktivní podporu, jejich jméno prostě nezapadne v kobkách nějakého kriminálu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Odchod Ivana Medka nám připomněl jednu veskrze důležitou věc a vlastně i jistý odkaz: vůči zlu se nemá a nesmí mlčet, ať je pácháno kdekoliv a kdykoliv. A tento Ivanem Medkem praktikovaný apel je rozhodně pořád aktuální. Den po Štědrém dnu totiž čínský režim odsoudil disidenta, spisovatele a univerzitního profesora Liou Siao-po (Liu Xiabo) k jedenácti letům vězení (před dvaceti lety už byl dvacet měsíců vězněn v souvislosti s masakrem na náměstí Tchien-an-men) za to, že si dovolil kriticky se vyslovit k čínskému režimu v manifestu nazvaném Charta 08, sepsaného před rokem v souvislosti s šedesátým výročím vzniku Všeobecné deklarace lidských práv, kterou Čína při jejím vzniku signovala a který podepsalo na tři stovky signatářů.

Jedenáct let je hodně dlouhá doba a vynesený trest podle paragrafu „o podvracení státu“ připomíná nejtvrdší dobu komunistických represí v padesátých letech u nás. Navíc se podle komentátorů Liou Siao-po z vězení asi jen tak brzy nedostane: čínský režim totiž považuje jedenáctiletý trest za exemplární a má působit jako varování ostatním občanům Číny. Podle našich ne tak dávných zkušeností ale přesto nemusí jít o definitivum. Prostě stejně jako za dob Charty 77 můžou i ti neobyčejnější, zdánlivě bezbranní lidé bez vlivu psát, demonstrovat, vytrvale apelovat na politiky, zkrátka nemlčet a nezapomenout.

Ministerstvo zahraničí vydalo k čínskému procesu prohlášení, premiér Jan Fischer se osobně angažuje a Český helsinský výbor zorganizoval protestní petici, kterou podepsali už desítky lidí. A je dobrou zprávou, že jsme prostě nezapomněli. Je pro nás přece obrovská pocta, že se čínští disidenti v tak obrovské zemi inspirovali od tak malého státu a vlastně jen od pár stovek jejich občanů – signatářů Charty 77. Jedním z nich byl právě i zesnulý novinář Ivan Medek.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].