Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Chyba s plodnými důsledky

Matka tří dětí žaluje lékaře za to, že se jí po sterilizaci narodil další potomek.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Tak absurdní situaci si prostě nejde vymyslet. Řeč je o manželském páru ze Zruče nad Sázavou, o jehož aktuální soudní tahanici informovaly Hospodářské noviny. Neuvěřitelný příběh začal ve chvíli, kdy se matka tří dětí, která už nechtěla dalšího potomka, s manželem domluvila, že podstoupí zvláštní způsob antikoncepce – sterilizaci. Stalo se, ale lékaři nejspíš provedli zákrok špatně, a překvapená matka po čase zjistila, že je opět těhotná. Teď už čtyřnásobní rodiče podali na nemocnici žalobu za to, že se jim narodilo dítě, které nechtěli.

Bizarní je ten příběh hned natřikrát. Z čistě technického pohledu si žena zaplatila za chirurgický zákrok, který doktoři provedli špatně, a měli by tedy uhradit škodu. Matka navíc sterilizaci podstoupila z finančních důvodů, s manželem prý mají problém další dítě uživit a její žádost o hmotné odškodnění je docela pochopitelná – pokud by se prokázala chyba lékařů.

Jenže mluvit o takové kauze jen z technického pohledu, to je jako přistoupit na příměr o úpravě auta, u kterého jsme si – byť to zní divně – přáli snížit výkon, ale chybou technika se stal opak a my pořád máme problém udržet náš automobil na vozovce.

Těžko uchopitelné je také to, že důsledkem lékařského pochybení není zdravotní újma, ohrožení života nebo trvalé zdravotní následky pacientky. Tady se žaluje selhání lékařů, jehož nepřímým důsledkem je narození zdravého dítěte.

Žaloba na ochranu osobnosti pak připouští jedinou argumentaci, a to, že se matce v důsledku chyby lékařů narodilo dítě, které je pro ni přítěží, a že jí v důsledku jeho narození vznikla hmotná škoda. Pokud by soud uznal nárok matky, potvrdil by zároveň, že narození dítěte je sice darem, ale darem danajským.

Připusťme tedy oprávněnost žaloby matky a zkusme být v tomto případě tolerantní i k chybě lékařů.

Nejšťastnějším rozuzlením by bylo, kdyby se nakonec ukázalo, že si organismus matky našel cestu k přirozenosti sám a obešel nějakým zázračným způsobem všechny chirurgické obstrukce. V tom případě by šlo o mnohem zajímavější a šťastnější precedens, než je žaloba o odškodnění za „plodnou sterilizaci“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].