0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
9. 5. 20082 minuty

Chvála zlobení

63. výročí osvobození zastihlo českou a zvláště pražskou kulturní obec v plné zbroji. Máme tu petici Za Prahu kulturní.

Magdaléna Platzová
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

63. výročí osvobození zastihlo českou a zvláště pražskou kulturní obec v plné zbroji. Máme tu petici Za Prahu kulturní. Jejími iniciátory jsou pražská divadla, znepokojená arogantním přístupem odpovědných politiků, jmenovitě radního pro kulturu Richtera (ODS), k problematice kultury v hlavním městě. K dnešnímu dni se podařilo nasbírat už 3 372 podpisů, přesto se peticí nikdo na radnici dosud oficiálně nezabýval. Iniciátoři proto svolávají další demonstraci před budovu pražského magistrátu (první proběhla 24.4.) a to sice na 29. května, kdy zasedá rada hl. města Prahy. Následovat bude týden neklidu, který by měl přerůst do celostátní rebelie.

↓ INZERCE

„Budeme prostě zlobit,“ shrnula to jedna z organizátorek protestů. Trochu to připomíná „zlobení“ za minulého režimu a dnešní představitelé moci se k tomu přímo nabízejí. Kvůli radaru se možná hádají, ale v přístupu k rozvíjení lidského ducha jsou vzácně semknutí. Možná právě tady se nejvíce projevuje tíha minulosti. Mozek postižený totalitou se tváří v tvář umění ptá: K čemu je to dobré? Potřebujeme to vůbec?

Naštěstí se zdá, že lidí, kterým stojí za to věnovat svůj čas na věci veřejné, přibývá. Právě před měsícem iniciativa nazvaná Čas pro změnu poslala ministru kultury Jehličkovi dopis se žádostí, aby vypsal mezinárodní výběrové řízení na post generálního ředitele Národní galerie. K dopisu, který podepsali malíř Tomáš Císařovský, kritička Lenka Lindaurová a výtvarník Jiří David, se hned zkraje připojilo na padesát odborníků a umělců. Mluvčí iniciativy vysvětlili svůj čin tím, že o situaci autokratického a nekoncepčního vedení Národní galerie se mezi odbornou veřejností diskutuje již osm let. Umělci a odborníci prý již nechtějí déle přihlížet tomu, jak se hroutí kredit nejdůležitější umělecké instituce tohoto státu. K otevřenému dopisu se připojují stovky sympatizantů, na Ministerstvo to však nemá žádný vliv. Výběrové řízení se prý nechystá. A co na to ředitel Národní galerie Knižák? Na tiskové konferenci, kterou svolal 6.května své kritiky označil za zamindrákované. Fungování galerie za bezchybné. Je to tvrzení proti tvrzení, argumentace nemožná. Totalita.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].