Další satisfakce Mariny Litviněnkové. Za vraždou jejího manžela stálo Rusko, řekl soud ve Štrasburku
 
Alexander Litvinenko
Alexander Litviněnko • Autor: Profimedia.cz

Když jsem se v červenci 2018 setkal v Londýně s Marinou Litviněnkovou, vdovou po bývalém ruském agentovi Alexandru Litviněnkovi, měla za sebou nepochybný úspěch. U britských soudů se po mnoha letech domohla spravedlnosti. Dospěly k závěru, že za smrtí jejího muže stálo ruské politické vedení, s největší pravděpodobností v čele s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Právě jeho Litviněnko opakovaně ostře kritizoval.

Čtěte také rozhovor: Myslím na něj každý den

Reklama
Reklama

Radioaktivním poloniem v roce 2006 v exilu žijícího Litviněnka otrávili dva bývalí agenti ruské kontrarozvědky FSB Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj. A Litviněnková se rozhodla, že viníci musí být veřejně pojmenováni. Při našem rozhovoru působila jako rozhodná žena, která chce do posledního dechu bojovat za potrestání vrahů svého muže. “Můj úkol je chránit dobré jméno manžela. Když o něm začne někdo šířit lži, chci je vyvracet a právně ho bránit,” řekla tehdy.

Nyní si díky své vytrvalosti připsala na konto další úspěch. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl stejný verdikt jako předtím britská justice - tedy že viníkem brutální a bolestivé vraždy je Rusko. “Lugovoj a Kovtun jednali jako agenti ruského státu. Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka ve Spojeném království,” uvedl soud.

Pro Moskvu z toho nic faktického nevyplývá. Musí sice Litviněnkové vyplatit odškodnění, ale jeho výše je na ruském státu, jen musí být v souladu Evropskou úmluvou o lidských právech. Především jde však o další jasné potvrzení, že politické spory prezident Putin řeší krvavou cestou. Verdikt má tak silný symbolický dopad.

A pro samu Marinu Litviněnkovou jde nepochybně o velkou satisfakci. “Myslím na něj každý den. Stále i po těch letech je to hrozný pocit. Nemůžu říci, že by se mi o něm zdálo, ale každé ráno, když se probudím, mám pocit, že leží vedle mě. Nelze před tím utéct,” řekla tehdy v Londýně. “Od Putina neočekávám, že by ti dva skončili ve vězení, ale historie nás učí, že nic není navěky.”

Lugovoj s Kovtunem žijí v Rusku a vinu stále popírají, stejně jako ji odmítl Vladimir Putin.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte