Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Myslím na něj každý den

S Marinou Litviněnko o tom, že nic není navěky

21_rozhovor_foto Ondřej Kundra

Po útěku z Ruska jste našla se svým manželem, později zavražděným bývalým agentem FSB Alexandrem Litviněnkem, útočiště ve Velké Británii. Jak vnímáte fakt, že v Londýně úspěšně hledají útočiště vedle kritiků Vladimira Putina i různí ruští oligarchové?

Británie má pro ně velmi atraktivní systém. Poměrně snadno tu můžete získat víza jako cizí občan, když investujete určitou sumu peněz. Je to skvělé místo, řekněme v polovině cesty mezi Ruskem a Amerikou, navíc do Evropy je odtud všude blízko. Ale hlavně: v Londýně akceptují peníze. Jakékoli peníze včetně těch špinavých. Ideální místo, kde se dají schovat. Ruští oligarchové to tady považují za bezpečné prostředí.

Proč je k podezřelým penězům britská vláda tak tolerantní?

Nejedná se jen o peníze Rusů, ale i Číňanů a Arabů. Je to britská taktika, jak sem dostat finance a prosperovat. Argumentuje se, že je to dobré pro britskou ekonomiku. Pak tu máme ale také otázky morálky, nebo aspoň souladu se zákony. Stále více lidí začíná mluvit o tom, že je třeba na tohle více hledět. Když to neděláte, podkopáváte svoji politiku, stabilitu i bezpečnost. Vražda mého manžela, zorganizovaná Kremlem v roce 2006, byl teprve začátek, který problém nasvítil. Byl to však až nedávný pokus o otravu Sergeje Skripala, který Británii v jistém smyslu skutečně probudil. Teď už se můžeme ptát, co se za ty roky od Sašovy smrti změnilo. A jestli se náhodou nezměnilo málo.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte