Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Čaputová demokracii nezabila. Naopak ji ochránila

Zrušení referenda o zkrácení volebního období na Slovensku posiluje občany

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová

Slovensko řešilo zajímavý spor. Půl milionů občanů podpořilo vyhlášení referenda o zkrácení volebního období této vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová ale dala podnět Ústavnímu soudu, aby posoudil, zda je to vůbec v souladu s ústavou. A soudci řekli, že ne. Důležité rozhodnutí.

Nepochybně si každý z nás někdy přál, aby ta či ona vláda skončila dříve než za čtyři roky. Ve světě správy věcí veřejných to má ale být tak, že se naše přání neplní rychle. Mohlo by se totiž také stát, že se splní přání někomu jinému a nám se vůbec nebude líbit.

Demokratickou společnost tvoří instituce, které se mají vzájemně kontrolovat. Jinou roli má parlament, jinou vláda, prezident(ka) a soudy. Je to velmi křehký systém, který stojí na složitém předivu psaných i nepsaných pravidel. Ústavní soud správně konstatoval, že by se možným zkrácením období narušila dělba moci, navíc v ústavě stojí, že poslanci jsou voleni na čtyři roky.

Pokud by lidé mohli rušit parlamentní moc, mohli by rušit cokoli. Nakonec třeba i soudy. I když se někomu vláda nelíbí, a i když by se možná tentokrát nic nestalo, prostě by byly volby a někdo by vyhrál, je třeba vnímat riziko, že by se vytvořil precedens. A jednou se tak třeba otevřela cesta k moci nějakým totalitářům.

Ministr Igor Matovič na Facebooku napsal, že s rozhodnutím nesouhlasí, prý prezidentka okradla občany. Poslanec Smeru Ľuboš Blaha zase napsal, že “zabili demokracii”. Je to ale přesně naopak.

Ústavní systém má být složitý, změny se mají prosazovat pomalu, aby to ti, kteří to s demokracií nemyslí vážně, měli těžší. Slovenská prezidentka a ústavní soud tak splnily svou povinnost a dokázaly, že systém na Slovensku funguje. Možná to není populární rozhodnutí, ale rozhodně je zodpovědné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].