Oni mají tu moc změnit fungování státu a našeho okolí, abychom se měli dobře..
Oni mají tu moc změnit fungování státu a našeho okolí, abychom se měli dobře.. • Autor: Milan Jaroš

Miloš Zeman, Andrej Babiš a Miroslav Kalousek jsou výraznými tvářemi české politiky už dvacet let. Tedy Babiš sice politikem nebyl a stále není, ale jeho dobré kontakty a vliv na tuto scénu se traduje od roku 1998, kdy mu šly na ruku hlavní postavy tehdejší vlády Miloše Zemana. Když si Češi na něco zvyknou, neradi to opouštějí a zmíněným mužům přízeň veřejnosti ještě vydrží. Bohužel. Ale bohudík jsou všichni tři na sklonku kariéry a jejich vliv bude už jen klesat – byť v roce 2015 si ho ještě užijeme vrchovatě.

Jak bude život s nimi vypadat? Z těchto tří mužů má zdánlivě největší vliv Andrej Babiš. Také se zdá být ze všech tří nejčerstvější; a samozřejmě je nejbohatší. Jenže jeho vliv je dost omezený - a autor i pan Patizon si troufají předpovědět, že i ten bude stále klesat. Babiše totiž nezajímají vize, zajímají jej hlavně peníze, a i když si může leccos a leckoho koupit, na udržení stálé pozornosti to stačit nebude.

Babiš se nijak nevyjadřuje k zahraniční politice a zřejmě jej vůbec nezajímá. Slyšeli jste někdy, že by jeho ústa vyslovila jméno ruského prezidenta? Slyšeli jste jej komentovat NATO nebo Islámský stát? Současného ministra financí nezajímají ani rizika spojená s životem této země. Mluvil někdy o energetické bezpečnosti a vizi, kudy by se měla tato strategická oblast ubírat? Pokud jde třeba o svobodu slova, zajímá jej jen tehdy, když si ji může koupit, a pokud jde o vymahatelnost práva, tak buď vůbec neví, o co jde, nebo se chová dost zručně, aby utajil skutečné záměry.


Tento muž prostě dlouho s rétorikou zlepšeného výběru daní a údajného boje proti těm, kdo kradou a kradli, dlouho nevystačí. Koupí si toho hodně a tato země se z toho bude vzpamatovávat ještě dlouho, ale pan Patizon předvídá, že rok 2015 bude zlomem v jeho vlivu na společnost. Už půjde jen dolů.

Miloš Zeman se naopak vyjadřuje úplně ke všemu. Někdy sprostě, někdy hloupě, někdy i rozumně. Dělá občas ostudu této zemi. Jeho vstřícnost k Rusku či k Číně je nepříjemná a trapná. V podobném duchu bude samozřejmě prezident pokračovat dál; my budeme nadále zírat a někteří z nás tleskat. V rozumném zahraničí si pomalu zvyknou na Česko s podivným tandemem hulváta a tlučhuby s miliardářem, který jako ministr financí vyhrává státní zakázky pro své soukromé firmy.

09
Miroslav Kalousek před jednáním vlády, březen, 2012 • Autor: Matěj Stránský
Problém se Zemanem bude podle pana Patizona jinde. V jeho úzkém napojení na nejbohatší české firmy. Zeman sice říká, že je to vše v rámci zlepšení kondice české ekonomiky a pozvednutí vývozu, že hledá cestu českých investic do zahraničí a těch zahraničních sem.

Jenže jeho aktivity se týkají hlavně soukromých firem jako PPF, J&T a dalších. Zeman se v letošním roce pozvolna promění z reprezentanta svých voličů v muže, který hájí především zájmy velkých firem. A mimochodem to povede k upevnění vztahu s ministrem financí, neboť i Babiš je reprezentantem velkého a mocného kapitálu.

Dnes je jediným politickým soupeřem těchto dvou mužů Miroslav Kalousek. Tedy měl by být. Ví, jak funguje propojení politiky se zájmy velkých firem, zažil to na vlastní kůži. Byl tak dlouho ministrem financí, že musí prostě vidět pod prsty svému nástupci Babišovi a stejně tak musí chápat pozadí onoho propojení prezidenta na velké firmy. Kalousek by mohl poměrně jednoduše odhalit, jaké jsou skutečné zájmy jeho hlavních politických rivalů. Má to jediný problém. Musel by odkrýt své vlastní kuloární karty a přiznat to horší ze své politické kariéry. Jak totiž dělal on totéž, co dělají dnes Zeman a Babiš.

K tomu se Miroslav Kalousek neodhodlá a tak od něj budeme nadále poslouchat rétorická cvičení, někdy snad i charismatická, jindy trapná, ale pořád půjde o neškodná slova. O škádlení. A nejslyšitelnější muž dnešní opozice si přitom ani nevšimne, jak jeho strana ztrácí vliv a prestiž. A on s ní.

Miloš Zeman, Andrej Babiš a Miroslav Kalousek budou i v tomto roce nejslyšitelnějšími politiky. Udělají ještě mnoho kroků, nad nimiž bude nejen pan Patizon kroutit nevěřícně hlavou. Na druhou stranu tihle muži nenabízejí veřejnosti nic jiného než pragmatické politikaření, z něhož mají v mnoha případech největší profit velké a bohaté společnosti.

Veřejnosti to letos začne docházet. Kalousek, Babiš i Zeman budou ztrácet respekt. Což není špatná představa. Horší je, že to udělá jen velmi málo s vlivem korporátních společností, v jejichž zájmu tito muži pracují.

077 L3 3 MilanJaros CPP2014 334 LS 1D
077 L3 3 MilanJaros CPP2014 334 LS 1D • Autor: Respekt
079 L3 5 MilanJaros CPP2014 334 LS 1F
079 L3 5 MilanJaros CPP2014 334 LS 1F • Autor: Respekt
076 L3 2 MilanJaros 3 misto kategorie LIDE O NICHZ SE MLUVI serie
076 L3 2 MilanJaros 3 misto kategorie LIDE O NICHZ SE MLUVI serie • Autor: Respekt
080 L3 6 MilanJaros CPP2014 334 LS 1G
080 L3 6 MilanJaros CPP2014 334 LS 1G • Autor: Respekt
081 L3 7 MilanJaros CPP2014 334 LS 1H
081 L3 7 MilanJaros CPP2014 334 LS 1H • Autor: Respekt
078 L3 4 MilanJaros CPP2014 334 LS 1E
078 L3 4 MilanJaros CPP2014 334 LS 1E • Autor: Respekt
Milan JaroL
Andrej Babiš, vstup podnikatele a miliardáře do politiky MILAN JAROŠ, Respekt • Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte