Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Whistlebloweři mají získat podporu od státu

Co přesně by mělo centrum pro odvážlivce dělat, ovšem zatím není zcela jasné

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. • Autor: ČTK
Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. • Autor: ČTK

Lidé, kteří se rozhodnou oznámit korupci a další trestnou činnost ve své firmě či úřadě, budou mít v budoucnu od státu lepší ochranu a také větší podporu. Počítá s tím antikorupční program, na který Česko získalo celkem 44 milionů korun z tzv. norských fondů. Garantem programu je ministerstvo financí.

Kromě podpory oznamovatelům korupce, tzv. whistleblowerům, mají jít peníze získané z Norska i na posílení Finančně analytického útvaru ministerstva financí, které má odhalovat praní špinavých peněz, a také pro protikorupční útvar policie.

„Přípravu projektu zřízení centra pro whistleblowery, kteří oznamují podezření protiprávního jednání v jejich zaměstnání, bychom chtěli mít hotovou v říjnu příštího roku,“ uvedla Eva Kyzourová z Úřadu vlády, který má přípravu centra na starosti. Více než roční lhůta je daná tím, že vytvoření centra má být součástí celého programu, kam má dále patřit třeba i zpracování legislativy upravující financování politických stran a volebních kampaní. Projekt mají úřady blíže představit koncem června na konferenci v Praze, kterou zahájí norský velvyslanec.

Co přesně by mělo centrum pro odvážlivce dělat, ovšem zatím není zcela jasné. Podle dostupných informací by hlavně mělo zajistit jak určitou finanční, tak právní pomoc. Whistlebloweři se totiž většinou po oznámení podezření, že se v jejich firmě děje něco nekalého, sami dostanou do problémů. Řada z nich přijde o místo, často se dostávají i do soudních či trestních sporů, a musí si pak sami platit právníky.

Příkladem je třeba sám nynější náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht. Loni se stal ředitelem interního auditu pražského Dopravního podniku, a když se začal zajímat o nesrovnalosti ve financování dostavby trasy metra A, shodou okolností se ho nejprve někdo pokusil v autě vytlačit z dálnice a nakonec dostal vyhazov. Na ministerstvo si ho pak vytáhl jako náměstka nový šéf resortu a předseda Hnutí Ano Andrej Babiš.

Paradoxem nicméně je, že o dotaci na boj proti korupci, jehož součástí je i ochrana whistleblowerů, nepožádala norské fondy nynější vláda a vedení ministerstva financí, ale ještě předchozí kabinet Petra Nečase. Jeho kabinet ale loni v létě právě kvůli korupční kauze s údajným uplácením poslanců padl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].