0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda18. 5. 20083 minuty

Vláda v pasti justiční mafie

Dlouhý příběh kolem úplatků pro vicepremiéra Jiřího Čunka směřuje k happy endu: jsme na krok od zjištění, kdo z mocných kamarádů mu u zdejší spravedlnosti příkazem zařizoval beztrestnost.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Až dosud se tomu na vládě říkalo „pouhé spekulace médií“, teď už to nepůjde. Ostravská krajská žalobkyně Zlatuše Andělová řekla u soudního výslechu, že se špičky zdejší justice a poradce Úřadu vlády pokoušeli zastavit vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka podezřelého z braní úplatků.

↓ INZERCE

Tři schůzky

Andělová u soudu zmínila především tři schůzky, kde měl být na ni vyvíjen tlak, aby vyšetřování Čunkova případu zpomalila nebo zastavila. Setkání se vždy účastnil místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, poradce Úřadu vlády a někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec a dvakrát i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na druhé straně stolu – vždy na pozvání téhle trojice – zasedla právě žalobkyně Andělová, pod níž vyšetřování Čunkova případu spadalo.

Čtveřice se scházela v restauracích, mimo oficiální prostory a jejich setkání tak nebyla nikde zdokumentovaná. Média tyto podezřelé schůzky sice odhalila již před časem a dávala je do souvislosti s postupným umrtvením případu Čunek, všichni aktéři ale tenkrát buď mlčeli, nebo „čunkovský“ motiv popírali. Teď tedy přišlo zásadní svědectví.

Podle žalobkyně Andělové došlo k první schůzce den předtím, než Senát loni vydal svého člena Jiřího Čunka k trestnímu stíhání. Kučera s Němcem na setkání u Andělové údajně sondovali, na co už policisté u vicepremiéra přišli a jaký další vývoj lze předpokládat. Druhá proběhla na konci února, tři týdny poté, co začala policie Čunka trestně stíhat – kvůli podezření, že v předchozí funkci starosty Vsetína vzal úplatek. I zde byla prý Andělová dotazována, jak se případ vyvíjí a bylo jí naznačováno, aby její lidé s pátráním nijak nespěchali. Kučera v té souvislosti například použil argument: „Ve vládě jsou problémy a bylo by dobré, kdyby se to ještě o tři měsíce protáhlo.“

Problémy“ měl soudce zřejmě na mysli to, že lidovci premiérovi hrozili, že když bude Čunek obžalován a ten ho odvolá, lidovci nepodpoří pro Topolánka klíčovou reformu veřejných financí, která se v té době schvalovala. K třetímu sezení došlo v polovině května, tedy v době, kdy už byla téměř na spadnutí žaloba proti Čunkovi za úplatkářství. „Situace je vážná, stabilita vlády by měla mít přednost před nezávislostí justice,“ sdělil zde prý Kučera Andělové, když naznačila, že vicepremiér půjde zřejmě před soud.

Když se ani napotřetí nepodařilo Andělovou přesvědčit, aby od Čunkova stíhání její lidé upustili, vstoupila do případu přímo Vesecká. Dva dny před podáním obžaloby a tři týdny po její poslední schůzce s Andělovou odebrala kauzu zpod působnosti ostravské státní zástupkyně a svěřila ji jihlavskému žalobci Arifu Salichovovi. Ten po jednodenní četbě více než tříapůltisícistránkového spisu odvolal z vyšetřování kriminalistu Milana Šošovičku, který případ do té doby vedl. A následně pak po zhruba dvouměsíčním prověřování zastavil vyšetřování jako „nedůvodné“.

Andělová dnes samozřejmě nemusí mluvit pravdu a může se chtít své nadřízené pomstít za to, že jí a jejím lidem na poslední chvíli odebrala důležitý případ. Na důvěryhodnosti její současné výpovědi nicméně přidává, že ji vyslovila před soudem, kde vypovídala pod přísahou, a kdyby lhala, hrozilo by jí tři roky ztráty svobody.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].