0:00
0:00
Agenda29. 9. 20085 minut

Účast výrazně ovlivní výsledek krajských voleb

Čím méně lidí přijde volit, tím spíše vyhraje ODS a naopak.

Astronaut
Autor: ČTK

Za tři týdny již budeme vědět, jak volby do krajských zastupitelstev dopadly. Na konci minulého týdne zveřejnilo CVVM odhad stranických preferencí, ze kterého vyplývá, že na začátku září, kdy se průzkum uskutečnil, se oba hlavní protivníci ČSSD a ODS těšili stejné voličské přízni. (Více ZDE) Média tuto zprávu uveřejnila pod titulky „Volební šance jsou vyrovnané“. Je tomu však skutečně tak? A proč se preference do sněmovny a do krajů tak liší?

↓ INZERCE

Tvůrce průzkumu Daniel Kunštát pro Respekt.cz vysvětlil, že výzkum měl odlišnou metodologii, než pravidelně zveřejňované průzkumy stranických preferencí. „Metodologie se lišila významně. Do výzkumu byli zařazeni pouze lidé, co by ke krajským volbám šli. Do sněmovny se započítávají i ti, kteří uvedou, že k volbám by spíše nešli nebo neví,“ vysvětlil Kunštát.

Dále respondenti byli z regionů mimo Prahu, kde se volby nekonají. Na úrovni volební účasti 55 procent jsou tedy šance ODS a ČSSD vyrovnané. „Čím více jdete s volební účastí dolů, tím více hlasů získá ODS,“ dodal politolog.

Voliči ODS jsou totiž tradičně (podobně jako KSČM) disciplinovaní a k volbám půjdou spíše, než voliči ČSSD (podobně jako SZ). „Dvacet procent voličů ČSSD k volbám nechce jít, u ODS je naopak 95 procent voličů, kteří k volbám přijít chtějí,“ zdůraznil Kunštát.

Kvalifikovaní voliči

Pokud by byla volební účast pouze čtvrtinová, ODS by pak vyhrála v konečném součtu o osm procent nad ČSSD, připomněl Kunštát další skutečnost, která z průzkumu vyplynula, ale nebyla zveřejněna. „Tradiční voliči se současnými kauzami ODS nenechají zviklat,“ komentuje Kunštát to, zda voliči budou schopni rozlišit politiku na regionální a celostátní úrovni.

Voliči ODS jsou nejkvalifikovanějšími voliči, vědí k čemu kraje slouží. Dokáží odlišit, co dělá hejtman,“ vysvětluje obezřetnost elektorátu ODS ke kauze Morava a vůbec k dění v ODS na centrální úrovni. (Více v článku Tomáše Pavlíčka Topolánek versus garda)

Politolog Jan Kubáček tvrdí, že tento průzkum poprvé reaguje na kontaktní kampaň, především pak na kampaň ČSSD. „Ukazuje se, že se bude rozhodovat mezi dvěma nejsilnějšími týmy,“ řekl Respektu.cz s tím, že se krajské volby budou daleko více podobat volbám do Poslanecké sněmovny před dvěma lety než krajskými před čtyřmi roky. Významnější bude stranická volba, než sázka například na regionální sdružení. „Pod tlakem ČSSD se tradiční voliči ODS přiklonili ke své straně,“ hodnotí výzkum Kubáček.

Jak hodnotí šance ČSSD Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie? „Tradičně to vychází, že na komunální úrovni je pozice ČSSD slabší. ODS měla náskok v regionálních sdruženích již od rozpadu Občanského fóra. Navíc hejtmani se již etablovali, to je silná výhoda pro ODS,“ uvažoval v rozhovoru pro Respekt.cz Jelínek. Rovněž míní, že současné poměry spíše připomínají volby do sněmovny před dvěma lety než ty minulé krajské.

Úspěch versus neúspěch

Co by pro strany byl úspěch a co již neúspěch? Na tuto otázku před volbami tradičně nechtějí politici odpovídat. Po volbách pak naopak všichni tvrdí, že právě dosažený počet hlasů, případně získaných mandátů, je úspěchem pro jejich stranu.

Podobně vyhýbavý byl i senátor a volební manažer ODS Jiří Šneberger. „Bude záležet na výsledku kraj od kraje. Říci, že získáme osm hejtmanů, tak to je absurdní. Pozice je složitější než před 4 roky,“ řekl Respektu.cz Šneberger.

Naopak volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík byl sebevědomější. "My chceme samozřejmě vyhrát. Jakožto velká strana si nemůžeme klást menší cíle," řekl Respektu.cz Tvrdík. Přiblížil i strategii pro vyjednávání o koalicích v krajích. "Do koalice nepůjdeme s někým, kdo chce privatizovat nemocnice a nezaručí se, že poplatky ve zdravotnictví zaplatí za občany kraj."

V roce 2004 byla situace skutečně unikátní. Vládní ČSSD se zmítala ve vlastních problémech, a ODS tak získala všechny hejtmany kromě jihomoravského kraje, kde zvítězila KDU-ČSL. V procentuálním vyjádření ODS získala 36 procent hlasů, druzí komunisté dokonce téměř dvacet. Až na třetím místě se tísnila ČSSD se 14 procenty hlasů.

ČSSD se přes seběvědomé cíle nemusí obávat, že by v jejich straně za výsledek voleb padaly hlavy. Může být jen lepší než minule. „Samo dotažení ČSSD na ODS by bylo úspěchem,“ míní Jelínek.

A může ještě vůbec nějaká aféra do voleb preferencemi zahýbat? „Muselo by to být natolik palčivé téma, které by přebilo celostátní aféry,“ tvrdí Kubáček. „Mohou se objevit další odposlechy? Během tří týdnů? Nejvyšší čas, pokud chce ještě někdo něco ovlivnit,“ zamýšlí se Jelínek. „Samozřejmě, že se ještě může něco stát. Nedokáži to odhadnout,“ reagoval Šneberger.

Kunštát předpovídá, že reálně se ke krajským volbám chystá třicet procent voličů. „V tomto případě má největší perspektivu ODS.“ Před čtyřmi lety ke krajským volbám přišlo v průměru právě třicet procent oprávněných voličů. Výsledek navíc napoví o rozložení sil ve straně občanských demokratů, která se začátkem prosince chystá na sjezd. Hejtmani se již nechali slyšet, že by rádi do řízení strany mluvili více než dosud.

O situaci v ODS čtěte také komentář Erika Taberyho Rozpadne se ODS?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].