Transformace nemocnic jsem nezastavil, tvrdí Julínek
Křesťanští demokraté vítají, že ministr zastavil práce na transformaci nemocnic. Julínek to však pro Respekt.cz popřel.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zastavil práce na transformaci nemocnic, které spadají pod ministerstvo. Tvrdí to alespoň křesťanští demokraté a jedním dechem dodávají, že to je především jejich úspěch a spolu s druhým koaličním partnerem Stranou zelených chtějí, aby nemocnice byly transformovány na neziskové organizace. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek to vnímá jako úspěch jejich politického tlaku a věří, že zastavení přípravných kroků povede k uklidnění v nemocnicích, ale i na lékařských fakultách.
Jak převést Topolánkův slib do reality?
Julínek však pro Respekt.cz lidovecké nadšení odmítl. „Zatím jsem žádným způsobem nerozhodl. Teprve premiérův slib musím převést do reality,“ řekl Julínek.
Premiér Mirek Topolánek (ODS) totiž předminulý týden ve sněmovně slíbil, že k transformaci fakultních nemocnic nedojde. "Chci veřejně garantovat, že k převodu na akciové společnosti u fakultních nemocnic ani rozhodnutím ministerstva ani rozhodnutím vlády nedojde.“ Změna by tak měla být provedena na základě zákona, kterou schválí parlament.
Podle Julínka půjde pouze o změnu zákona o fakultních nemocnicích. „Mění se pouze postup vzniku těch nemocnic,“ zdůraznil pro Respekt.cz Julínek. „Určitě to není něčí úspěch. Bylo to vyhovění některým poslancům, především Ludvíku Hovorkovi. Těm, kteří byli v tu chvíli ochotni hlasovat pro šílený zákon Davida Ratha a premiér na to reagoval. V podstatě to komplikuje práci ministerstva.“
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath totiž navrhl, aby zákon zakazoval privatizaci nemocnic. „Musím se s rozhádanou a labilní situací v koalici nějak vyrovnat,“ poukázal na napjaté vztahy mezi koaličními poslanci Julínek. Dvě zelené poslankyně, Věra Jakubková a Olga Zubová, totiž přes premiérovo ujištění hlasovaly pro Rathův opoziční návrh.
Ministerstvo počítalo s tím, že by organizace převedlo na státní akciové společnosti. Dvě třetiny by měly zůstat státu, jedna třetina by měla připadnout univerzitám, v případě fakultních nemocnic. Většina lékařských fakult tento postup odmítá, nejhlasitějším kritikem je rektor Univerzity Karlovy a fyziolog Václav Hampl.
Akciová společnost není ikona
Julínek zdůraznil, že v podstatě zákon počítá s tím, že by se fakultní nemocnice na neziskové organizace přeměnily. „Samozřejmě formu akciových společností považuji za správnou. Není to však žádná ikona, je to pouze nástroj, jak řídit zadlužené nemocnice a zvýšit jejich efektivitu,“ vysvětlil Julínek Respektu.cz. Dodal, že diskusi s akademickou půdou nepřerušil a stále v ní pokračuje. „Cíl je správný. Pouze se dohadujeme o tom, jaké mají mít kompetence univerzity.“
Nově jmenovaný ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček odmítá, že by chtěl ústav privatizovat. Snahu ministerstva poměry změnit vítá. „Současné řízení přímo řízených organizací je naprosto nefunkční, nedá se v tom žít. Cokoliv prodáte, odevzdáte státu, jste vazal ministerstva. Záruka státní akciové společnosti je jednou z možných cest,“ řekl Respektu.cz Vorlíček, který je současně i předsedou České onkologické společnosti. Neodmítá ani formu neziskové společnosti. „Nemůže být nic horšího, než co máme nyní.“
Naopak mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková odmítla snahy ministerstva jakkoli komentovat. „To se zeptejte na ministerstvu zdravotnictví, my se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ odpověděla na dotaz Respektu.cz, jaké je jejich stanovisko k transformaci jejich nemocnice.
Podle předsedy sdružení Občan Pavla Vepřeka, který se reformou zdravotnictví dlouhodobě zabývá, je současná forma příspěvkové organizace pro fakultní nemocnice nevhodná. „Hmatatelným dokladem její problematičnosti jsou čtyři vlny oddlužování, kterými cyklicky prošla většina fakultních nemocnic. Stát, ať už si o jeho roli, možnostech a schopnostech myslíme cokoli, by se měl snažit spravovat svůj majetek s péčí řádného hospodáře a k tomu mu forma příspěvovkové organizace velký prostor nedává. Proto si myslím, že prvním krokem k modernizaci řízeních vlajkových lodí naší medicíny by mělo být zlepšení výkonu vlastnických práv státu,“ uvedl Vepřek pro Respekt.cz.
S převodem na akciové společnosti souhlasí, obavy části akademické obce, že by to vedlo k likvidaci výuky a vědy na fakultních nemocnicích nesdílí. „Samotná změna formy správy státního majetku, tedy převedení příspěvkové nemocnice na akciovku, nepřináší do vztahu mezi fakultní nemocnicí a lékařskou fakultou žádnou principiální změnu,“ je přesvědčen Vepřek. Postupně by mělo dojít k odstátnění těchto nemocnic a úplného převedení na univerzity, domnívá se.
Seznam přímo řízených organizací ministerstvem zdravotnictví ZDE.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].