Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Sněmovnou otřásaly obstrukce

Zákonodárci dolní komory se nemohli shodnout, jak a o čem budou v Poslanecké sněmovně jednat. Opozice hovoří o bezprecedentní brutalitě vládní koalice.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Pokud člověk delší dobu sleduje chování politiků v parlamentu, má mnohdy dojem, že jej již nic nepřekvapí. Opak je však pravdou. Poslanci opět dokázali, že toho jsou schopni. Tento týden se na řádné schůzi zatím neprojednalo téměř nic. Obstrukční chování opozice vyvolal požadavek koaličních poslanců na zvýšení počtu členů sněmovních výborů. To poslanci ČSSD a KSČM odmítli jako zpochybnění parlamentních voleb 2006.

Připomínalo to tak situaci po volbách, kdy byla křesla rozdělena mezi pět parlamentních stran na dva stoblokové tábory. Oba tábory se nebyly schopny dohodnout na zvolení nového předsedy sněmovny.

V pátek nejprve zasedání sněmovny přerušila KSČM, v úterý pak ČSSD. Ve středu se ke kompromisu strany nedostaly. Během čtvrtečního dopoledne jednalo grémium sněmovny, k dohodě opět nedošlo.

Předseda klubu ODS Petr Tluchoř navrhl, aby z řádného programu schůze byly vyjmuty veškeré body, kromě zřízení komise k zákonu o majetkovém narovnání mezi státem a církvemi a změně ve výborech. Ty by se pak měly projednat na mimořádné schůzi „Díky obstrukcím nebyly zákony dosud projednány,“ postěžoval si Tluchoř.

Časový posun ve sněmovně

„Ve 12:41 je 9:03,“ vysvětlil po neúspěšném jednání grémia přítomným předsedající sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL).

Michal Hašek, předseda klubu sociální demokracie, výtky koalice odmítl. „Až příliš se tu skloňuje slovo obstrukce. My jsme navrhovali, aby se projednaly všechny body, abychom nemuseli zvolit mimořádný režim. Normální řádná schůze funguje od toho, aby se zákony projednaly na řádné schůzi,“ odmítl vyřazení bodů.

Jak dopadly volby?

Vládní koalice zvolila válcovací metodu,“ postěžoval si Hašek s tím, že k dohodě nedošlo. „Je to škoda. Máme tu důležitější věci, než je struktura výborů,“ dodal Hašek a uvedl například zmírnění regulačních poplatků pro děti. „Občané České republiky rozhodně čekají na jiné věci, než diskusi, jak dopadly volby v roce 2006.“

Zdůraznil, že volby dopadly sto na sto a ke změně zastoupení ve výborech není důvod. „Společný obraz sněmovny trpí. Podívejte se do zrcadla, ukažte na sebe prstem a odpovězte si, jak dopadly volby v roce 2006.“ Nelíbí se mu, že koalice zvolila metodu „brutálního válce“.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDSU-ČSL) se slovy Haška nesouhlasil. „Chtěl bych požádat veřejnost a média, aby se zamyslely nad tím, kdo sněmovnu včera zahltil takovými plky.“

Vyvolal tak reakci předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika. „Jménem klubu KSČM se ostře ohrazuji proti spojování klubu a slovem plky. Klub KSČM využil pouze legitimního práva na obstrukci. Začasto to je jedinou možností, jak se bránit bezprecedentní brutalitě,“ prohlásil Kováčik s tím, že koalice dostala chuť na větší krajíc moci, než ve volbách získala. Podle něj je třeba, aby se politické špičky jednotlivých stran dohodly. „Vše má svou míru a meze, budeme tu muset spolu do konce volebního období jednat.“

Tluchoř přislíbil, že v programu mimořádné schůze bude určitě druhé čtení zákona o reformě policie a zákon o zmírnění regulačních poplatků pro děti.

Nehoupat

Blahopřeji. Napřed zválcovat, zvalchovat. Umravnit. Nasadit chomout a až budete klidní, budeme jednat,“ reagoval Kováčik. „Pak tu budeme terorizovat zaměstnance sněmovny do pozdních nočních hodin. Takto houpat s námi nelze.“

Hašek odmítl Kasalův návrh, že se bude hlasovat o Tluchořově návrhu o dalším programu sněmovny. „Hlasovat o programu se může pouze do třinácté hodiny.“ Poslanci však s námitkou proti postupu Kasala nesouhlasili.

Na podruhé tak poslanci schválili návrh ODS v poměru 101 hlasů proti 96. „Tlačítko nešlo? V poslední vteřině již nelze hlasovat,“ vysvětlil ještě před opakovaným hlasováním Kasal.

Příznivci čtvrtečních interpelací o ně nepřišli, začaly ve 14:30. Rovněž ty byly poznamenány rozjitřenou atmosférou mezi opozicí a koalicí. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že ODS může pěstovat adorační interpelace v rámci vlastní strany. „Vy jste svou představu o demokracii demonstrovali včera,“ oponoval premiér Mirek Topolánek (ODS) s poukazem, že podle jednacího řádu sněmovny může klidně interpelovat jakožto poslanec sám sebe. „Všichni využívají jednacího řádu až na jeho hranu. Já to však neudělám.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].