0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda26. 8. 20085 minut

Rebelie v ODS? Ať si to vyřeší v regionech

Výzvu výkonné rady ODS vnímají odbojní poslanci jako neodůvodněnou a překvapivou. Jan Klas dokonce hovoří o válce.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Páteční hlasování pěti poslanců ODS, kteří podpořili pozměňovací návrh poslankyně ODS Aleny Páralové zákona o státní sociální podpoře, vyvolalo reakci výkonné rady strany, které určilo regionům, aby se situací vážně zabývaly.

↓ INZERCE

Podle pozměňovacího návrhu se vyplácení rodičovského příspěvku pro rodiče těžce nemocných dětí prodlouží ze sedmi let dětí na patnáct. Ministr práce Petr Nečas byl hlasováním překvapen a vyčíslil dopad změny zákona na rozpočet ve výši pěti miliard korun. S opozicí kromě Páralové hlasovali poslanci Juraj Raninec,Jan Schwippel,Jan KlasVlastimil Tlustý.

Jak to máme chápat?

Oslovení poslanci reakci výkonné rady vnímají jako překvapivou a jsou zaskočeni. Alena Páralová, bývalá stínová ministryně sociálních věcí, neví, jak má výzvu vedení strany chápat. Jak odhaduje vývoj jednání na úrovni regionálního sdružení Pardubického kraje, za něž byla zvolena do sněmovny (díky preferenčním hlasům přeskočila i předsedu sdružení a poslance Daniela Petrušku)?

Budu si stát za svými argumenty. V podstatě nemají moc možností, jak donutit poslance hlasovat jinak, než je jeho přesvědčení,“ vyjádřila se Páralová pro Respekt.cz. Vyloučit člena strany může podle stanov pouze místní sdružení. V extrémním případě může zrušit místní sdružení vedení strany, což se před podzimními volbami jeví jako nepravděpodobné.

Rovněž Vlastimil Tlustý, nekorunovaný vůdce odbojných poslanců, kritiku vedení strany považuje za nepřiměřenou. „To, že to je vydáváno za velký problém a nebyli jsme tam pozváni, je velmi zvláštní,“ reagoval pro Respekt.cz bývalý ministr financí.

Máme to v programu

Páralová tvrdí, že její pozměňovací návrh není v rozporu s programem ODS. „I konzervativní princip je takový princip, který je sociální a snaží se podržet rodinu v těžkých životních situacích. Ve volebním programu to je,“ obhajovala Páralová svůj postup.

Navíc její pozměňovací návrh nebyl v režimu „dvouhvězdičkového hlasování“, kdy musí všichni poslanci hlasovat jednotně. „Dokonce nikdo ani nedoporučil, jak se má hlasovat,“ zdůraznila. „Hlasovala jsem s komunisty, protože oni hlasovali pro můj návrh.“

Její slova potvrdil i Tlustý. „Příslušný pozměňovací návrh byl přijat příslušným výborem naprostou většinou hlasů již někdy v červnu. Nebyl k tomu žádný závazný podklad, jak má být hlasováno. Bylo evidentní, že to hlasování je takzvaně volné,“ podtrhl poslanec.

Výbor pro sociální politiku skutečně na svém jednání 26. června doporučil zákon ke schválení s příslušnými pozměňovacími návrhy (více ZDE).

Chybí komunikace

I poslanec Jan Schwippel zcela nesouhlasí s dikcí výkonného výboru. Na druhou stranu však ocenil, že by se regiony měly více zapojit do řešení vnitrostranických rozporů. „Je dobré, aby region otevřel debatu, zatím se nekonala,“ vznesl výtku na středočeskou ODS. Její předseda a hejtman kraje Petr Bendl již uvedl, že se v nejbližší době bude na úrovni kraje jednat, výsledek zatím nechtěl předjímat.

To co opravdu chybí je komunikace. Ať už v poslaneckém klubu, nebo nakonec mezi vedením strany a regiony,“ vysvětlil pro Respekt.cz Schwippel. Že si však obě strany sporná stanoviska vyříkají a napjatá situace se uvolní, k takovému scénáři se staví skepticky. „Spíše mám obavu z tendencí potlačovat debatu, vytvářet tlak na poslance, aby hlasovali v souladu s diktátem stranického vedení.“ Upozornil na nešťastné načasování před krajskými volbami, kdy by kraje mohly řešit celou situaci s emocemi a bez dostatečného odstupu.

Takovou stranu jsme v roce 1991 nezakládali

Ostrý odsudek si výkonná rada vysloužila z úst poslance Jana Klase. „Ta strana již nemá nic společného s tím, jak jsme ji zakládali v roce 1991. Původní strana se hodně mění. Je to politováníhodné,“ řekl Respektu.cz.

Klas dokonce použil výraz „totální válka“. On sám však cítí jednoznačnou podporu místní kladenské organizace. „Nedokáži se představit, že by zrušili jednu z největších místních organizací strany.“ Že by však stranu opustil, odmítá. Očekává, že se vztahy vyostří ještě během zářijového zasedání sněmovny, tedy těsně před volbami do krajů a třetiny Senátu. Změna ve vedení ODS by mohla přijít na sjezdu strany, který se bude konat na začátku prosince. „Možná to však v jiných regionech necítí tak silně jako my,“ připustil Klas.

Že budou předsedové regionů postupovat v zájmu jednoty strany, vyplynulo z vyjádření předsedy liberecké ODS Přemysla Sobotky, který má za úkol „zpacifikovat“ dalšího „rebela“ Juraje Ranince (shodou okolností rovněž předčil své kolegy na kandidátce v počtu preferenčních hlasů). V Českém rozhlase Sobotka řekl, že poslanci vstoupili dobrovolně do strany a měli by být s ní loajální. Varoval dokonce před pádem koalice. „Jejich jednání není férové.“

Předseda senátního klubu ODS a člen výkonné rady Jiří Stříteský vysvětlil Respektu.cz, proč výkonná rada regiony vyzvala, aby neposlušné poslance umravnily. „Je to velmi logické, protože regiony tyto lidi nominovaly na kandidátce do sněmovny. Dalším důvodem bylo to, že změna hlasování byla bez jakékoliv signalizace. Bude to mít dopad na rozpočet a poškozuje to koalici jako takovou,“ řekl Štříteský. Výtky na adresu obtížné komunikace uvnitř strany odmítá. „Komunikaci zabezpečují lidé. Je to o pár telefonech.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].