Odbory: Příští rok by měly vzrůst mzdy o 7,5 procenta
Česko čekají nejtěžší mzdová vyjednávání za posledních deset let. Víme, s čím odbory a zaměstnavatelé do jednání půjdou.
Nízký růst reálných mezd v tomto roce a na druhé straně světová krize. To jsou argumenty odborů a svazu zaměstnavatelů, se kterými půjdou v závěru roku do mzdových vyjednávání. „Budou to nejtvrdší mzdová vyjednávání za deset let,“ předpovídá pro Respekt.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Prvotní informace toto zatím potvrzují.
„Zatím máme jen pracovní odhad. Chtěli bychom, aby mzdy v příštím roce vzrostly o 7,5 procenta nominálně. Nicméně 24. listopadu budeme mít sněm, kde přesně stanovíme naše cíle v kolektivních vyjednáváních,“ nastínila Respektu.cz plán odborů místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Marcela Kubínková. Česká národní banka odhaduje na příští rok průměrnou inflaci 2,5 procenta. To by znamenalo, že mzdy by reálně podle odborů měly vzrůst o pět procent.
To ale není podle analytika Michla příliš reálné. „Odhaduji, že reálné mzdy by v příštím roce mohly růst kolem tří až čtyř procent. Podobně rostly mzdy v posledních pěti letech, jen letos to bude výrazně méně,“ upozornil. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu z druhého čtvrtletí letošního roku průměrná mzda vzrostla reálně pouze o 1,1 procenta na 23 182 korun. Důvodem nízkého růstu mezd je vysoká inflace.
Podnikatelé: Růst těsně nad inflací
Svaz průmyslu a dopravy (SPD) půjde do jednání o kolektivních smlouvách s daleko nižšími představami. „Zatím se jedná o mzdových doložkách na úrovni jednotlivých svazů. Držíme se nominálního nárůstu mezi 3 a 5 procenty,“ řekla v rozhovoru pro Respekt.cz ředitelka zaměstnanecké sekce SPD Jitka Hejduková. Situace je podle ředitelky pro firmy složitá vzhledem k ekonomickému útlumu způsobenému finanční krizí.
„Myslím, že na to přistoupí i odbory. Navenek budou sice požadovat větší zvyšování mezd, ale půjde jim o udržení zaměstnanosti,“ předpovídá Hejduková. V nadcházejících jednáních budou podle ní hrát daleko větší roli dohody na podnikové a odvětvové úrovni než tomu bylo v předcházejících letech. „Je možné, že se to více rozdělí po sektorech. Více dostanou přidáno zaměstnanci v odvětvích, která nejsou tolik zasažena krizí,“ souhlasí analytik Michl.
Odbory také přiznávají, že jejich požadavek neodpovídá současné situaci. „Pracovní odhad jsme stanovili ještě před tím, než bylo zřejmé, jak silně krize zasáhne českou ekonomiku. V listopadu bude probíhat jednání tripartity a chceme s vládou řešit, jak se s krizí vypořádat,“ uvedla Kubínková. Například odbory největší ocelářské firmy v Česku ArcelorMittal Ostrava už ale souhlasily s odložením jednání o zvýšení mezd až na druhé čtvrtletí příštího roku.
Státní zaměstnanci dostanou 1,5 procenta
O nárůstu mezd ve státní správě již rozhodla vláda. Státní zaměstnanci by si tak v příštím roce měli polepšit o 1,5 procenta. Výjimkou jsou zaměstnanci ve školství, kterým se zvednou platy skoro o 10 procent. „Očekávám, že odbory ve státní správě se hlasitě ozvou,“ předpovídá Michl. Kubínková z ČMKOS věří, že se ještě nějaké peníze pro zaměstnance najdou. „Nárůst mezd ve státní správě absolutně neodpovídá růstu životních nákladů, na druhou stranu rozpočet vypadá tak jak vypadá. Jednání ale stále probíhají, a věříme, že se ještě podaří najít nějaké rezervy.“
Pozici odborů oslabuje zhoršující se situace na trhu práce. Podle posledních dat ministerstva práce a sociálních věcí dosáhla nezaměstnanost v říjnu 5,2 procenta. Oproti září byla hodnota o desetinu procenta lepší, ale většinou je v tuto dobu pokles několikanásobně vyšší. Příští rok by se podle odhadů analytiků měla nezaměstnanost dostat až na 6 procent.
„Nezaměstnanost je pořád pod svojí přirozenou mírou, takže stále generuje inflační tlaky. Máme rezervu půl až jedno procento. Růst nezaměstnanosti v příštím roce bude spíše dobrý pro ekonomiku,“ tvrdí analytik Aleš Michl. Podle něj navíc firmy v Česku stále nabízí dostatek volných pracovních míst. „Zaměstnanci ale budou muset být ochotni změnit profesi nebo za prací dojíždět,“ dodal.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].