Nic není lepší než regulace
Sotva se mobilní operátoři smířili s dočasnou regulací cen roamingových hovorů, chystá se eurokomisařka Redingová na SMS a datové přenosy.
Marná snaha. Tak by se dal označit pokus evropských mobilních operátorů přesvědčit eurokomisařku pro informační společnost a média Viviane Redingovou, že není zapotřebí regulovat roamingové služby. Před prázdninami předložili komisařce své návrhy, jak sníží ceny za přeshraniční SMS a data. Teď už je jasné, že žádné ceny nebyly pro eurokomisařku dostatečně nízké.
Představila tedy vlastní návrh: Jedna SMS by neměla stát v přepočtu více než 2,70 koruny a 1 MB stažených dat by se měl doatat pod 25 korun. Zákazníci se radují, ale někteří odborníci varují, že jde o Pyrrhovo vítězství. „Pokud bude regulovaná cena za SMS příliš nízká, bude to mít vliv i na ceny v domácích sítích. Z něčeho se to zaplatit musí,“ upozornil Respekt.cz odborník v oblasti informačních technologií Martin Zikmund.
Regulace se samozřejmě nelíbí ani operátorům. „Obecně považujeme regulaci koncových cen za zbytečnou a škodlivou. Jde o krok, který zcela potírá konkurenční mechanismy zdravých trhů, což se
prokázalo právě při regulaci hlasových služeb v roamingu,“ sdělila Respektu.cz tisková mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.Miroslav Čepický z tiskového oddělení Vodafone Respektu.cz uvedl, že „navrhované ceny jsou natolik nízké, že jsou pod cenovou citlivostí zákazníků, a proto do budoucna vylučují konkurenci v tomto typu služby.“
Další regulace podle Zikmunda může ovlivnit i kvalitu služeb pro turisty. „Operátoři například stavěli svou síť na plážích v Řecku, tedy primárně určenou pro turisty. Teď třeba zjistí, že se jim tato investice vůbec nevyplatí. Pokud bude taková regulace pokračovat, tak si příště rozmyslí do takové sítě investovat,“ varuje Zikmund. Operátoři mají navíc dopředu nasmlouvané kapacity linek u svých zahraničních partnerů. Pokud se jim sníží příjmy, tak se dostanou třeba i pod nákladovou cenu a ještě jim vzroste požadavek na kapacitu kvůli vyššímu využívání služeb ze strany klientů. „Málokterý operátor pak bude kapacitu dokupovat, a ve svém důsledku to povede ke zhoršení přenosu hovorů i dat,“ doplnil Zikmund.
Další a delší regulace
Návrh eurokomisařky Viviane Redingové počítá také s prodloužením stávající regulace cen roamingových hovorů. Původně mělo toto „dočasné opatření“ fungovat do roku 2010, nyní by jej ráda prodloužila až do roku 2013. Podle IT odborníka Aleše Matuška pozitiva takové regulace převládají. „Dosud byly ceny nesmyslně vysoké. Jednou jsme v EU, tak by to tak mělo vypadat. Spousta Čechů si už teď může dovolit zavolat například z Chorvatska domů, že dobře dojeli,“ uvedl pro Respekt.cz.
Odpůrci regulace naopak argumentují tím, že rozdílné ceny odráží rozdílné náklady v jednotlivých zemích. „Děsím se toho, že vznikne nějaký celoevropský regulační úřad, který bude stanovovat stejné ceny ve všech zemích Unie. V Evropě, kde je takový rozdíl mezi mzdami lidí v jednotlivých zemích, je to prostě nesmysl,“ tvrdí Zikmund. Dočasnosti stávající regulace ale nevěřil. „Už od začátku se říkalo, že je to navždycky.“
Nové opatření budou muset schválit stejně jako v předchozím případě všechny členské státy Unie. Právě dočasnost opatření byla argumentem pro české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aby před více než rokem pro regulaci hlasovalo (více v článku Unie se chystá na další regulaci roamingu).
A jak se MPO staví k novému návrhu eurokomisařky? „Cenovou regulaci považujeme za krajní řešení, které má na trh v tomto sektoru neblahý vliv, protože zmrazí ceny poskytovaných služeb, a tím i podváže investice do vývoje služeb nových,“ řekl pro Respekt.cz tiskový mluvčí Tomáš Bartovský. Konkrétní stanovisko tak ještě ministerstvo zřejmě nemá.
„Kroky komisařky Redingové ale působí tak, že nejde pouze o dočasné řešení, to znamená, že ambice unijních orgánů trvale dohlížet a zasahovat do trhu je maskována dočasnými opatřeními. Je to to, čeho jsme se obávali, a proti čemu aktivně vystupujeme,“ naznačil Bartovský, jak se k návrhu postaví Česko.
(Ne)schváleno?
Podle Zikmunda se ale státy nebudou příliš bránit. „Státy nemají moc na vybranou. Redingová je stejně jako další eurokomisaři nedotknutelná a je slušnost to schválit. Je to spíše naoko schvalovací proces,“ předpovídá. Pokud se bude dále regulace rozšiřovat a zpřísňovat, bude to mít podle něj vliv také na rozpočty jednotlivých zemí, kterým tak vypadávají příjmy z daní uvalených na roamingové služby. „V příštím období (po roce 2009) si určitě pohlídají, kdo Redingovou nahradí.“
Samotná eurokomisařka své návrhy obhajuje právem lidí na využívání levných roamingových služeb. Podle kritiků ale pouze zneužívá lehce uchopitelného tématu ke svému zviditelnění před svou plánovanou kandidaturou na lucemburskou premiérku.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].