Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Marek Daniel: Kaplicky ani Bohdalka se nemůžou divit

Nový speciál Proměny: rozhovory s 25 domácími osobnosti o historii i současnosti Česka

Marek Daniel • Autor: Karel Cudlín
Marek Daniel • Autor: Karel Cudlín

Topol - Foglar - Medek - Bubeník - Cepl - Havel - Denemarková - Havelková - Smoljak - Hybášková - Kolmer - Vladimir 518 - Vladislav - Kintera - Gruša - Sedláček - Hrdá - Šimotová - Kovtun  

Clipboard01 • Autor: Respekt
Clipboard01 • Autor: Respekt

Po úspěšném speciálu

Vizionáři přichází týdeník Respekt s jeho

pokračováním nazvaným Proměny

. Tentokrát jsme z pětadvacetileté historie časopisu vybrali

25 rozhovorů s českými osobnostmi

, které nabízejí výpravu do naší historie i současnosti. A jako

bonus pak rozhovor s 

Václavem Havlem

, jejž s ním pořídil Ivan Lamper nedlouho před pádem komunistické totality. Jako ochutnávku nabízíme část rozhovoru Marka Švehly s Markem Danielem, ve které herec mluví o seriálu Blaník (v další části pak hovoří mimo jiné o tom, jak hrál právě Václava Havla). 

Váš Tonda Blaník ze své malé kanceláře ovlivňuje a řídí kdeco, hlavně ale vládu a její kroky, taky prezidenta nebo opozici. A díky němu dostávají návštěvníci serveru Stream.cz možnost dělat si z politiky legraci způsobem, jaký tu od České sody nebyl. Proč to vlastně natáčíte?

Je to právě naše forma boje proti tomuhle způsobu politiky. Mí kolegové to vymysleli a já jsem rád, že mě přizvali, protože s touhle partou pracuju rád a připadá mi, že všechny věci, co dělají, mají svůj smysl.

O koho přesně jde?

Režiséra Marka Najbrta, scenáristu Roberta Geislera, Bena Tučka, producenta Milana Kuchyňku. Spolupracuji s nimi už víc než patnáct let. U Blaníka tam patří třeba ještě scenárista Tomáš Hodan nebo režisér Bohdan Sláma.

Setkal jste se někdy s člověkem, jako je Blaník?

Nesetkal, ani jsem jejich chování zvlášť nestudoval.

Z čeho jste tedy získal dojem, že zrovna takhle mluví a jednají? Třeba se tak Roman Janoušek vůbec nechová…

A vy jste ho slyšel, když zařizuje kšeft? Až se Tonda oficiálně dostane do novin, tak taky bude mluvit jinak.

Hlavní roli v Kanceláři Blaník ztvárnil Marek Daniel. • Autor: stream.cz
Hlavní roli v Kanceláři Blaník ztvárnil Marek Daniel. • Autor: stream.cz

Jde mi o to, do jaké míry je ona postava zkarikovaná a do jaké míry reálná.

Je to postava, kterou mí kolegové vymysleli. Vystihuje, jak my tyhle lidi vnímáme. Vychází se z tajných odposlechů, novinových článků a tak. Navíc já osobně tohle neřeším. Řídím se scénářem a maximálně mám připomínky typu – hele, tady bych to řekl tak, tady bych nějakou nadávku vypustil, je zbytečná, jinde zase přidal.

Mluví vám do psaní lidé ze Stream.cz, kde Blaníka vysílají?

Máme úplnou svobodu, akorát nám řekli, abychom sprostá slova nepoužívali samoúčelně. A to neděláme.

Máte nějaké ohlasy od politiků? Už víte, jestli pochopili ironii, nebo se jich různé invektivy, jimiž Tonda Blaník nešetří, spíš dotkly?

Asi tak i tak. Zatím mám jen jeden osobní zážitek. Po odvysílání jednoho dílu, kde mluvíme o Elišce Kaplicky, jsem byl s dětmi na trhu a ona mi tam zastoupila cestu. Jsem Eliška Kaplicky, říká mi, protože já ji nepoznal. Prohodil jsem, že je asi naštvaná. A ona odpověděla – copak já, já už jsem si zvykla, ale moji rodiče jsou z toho špatní. Tak jsem řekl na shledanou a šel pryč. Ale nebylo to příjemné.

Lobbisté z Kanceláře Blaník
Lobbisté z Kanceláře Blaník

Ovlivnil tento zážitek vaše pojetí Tondy Blaníka?

Neovlivnil. Kaplicky je veřejná politická osoba a my s ní v rámci zákonných regulí můžeme nakládat, jak chceme. Naše názory na ni přece vycházejí z jejího chování. A ona chtěla kandidovat na primátorku. Když se Bohdalka ocucává se Zemanem na jeho oslavě, tak se taky nemůže divit, že nás napadne příběh, který jsme pak do Blaníka zamontovali. (V seriálu Kancelář Blaník se objeví informace, že Jiřina Bohdalová spala s kancléřem prezidenta Zemana Mynářem – pozn. red.)

Zmínil jste, že Kancelář Blaník je vaše forma vzdoru proti politice, jak se tu dělala nebo ještě zřejmě dělá. Nebojíte se ale rizika, že budete lidi naopak utvrzovat v jejich asi dost rozšířeném pocitu, že tady všechno řídí nějaký Blaník ze zákulisí?

Tím se nezabývám. Pracuju podle scénáře a jen občas v něm řeším nějaké detaily. Musím však pochválit naši skupinu, protože v ní se tyhle rizika řeší. Když už hrozí, že by něco bylo přetažené, tak to eliminuje režisér. A potom i já mám možnost říct – hele, takovéhle věci říkat nechci.

Už taková situace nastala?

Ano, ale šlo o drobnosti. Třeba jsem řešil, jestli už není moc, když má Blaník říct: „Pane bože, ten Zeman má neuvěřitelný čuch na z..dy.“ Přepsalo se to teda „má čuch na lidi“. Pak jsme se však shodli, že mnohem lepší a přesnější je první verze. Někdy si naopak něco přidám. V posledním díle nazvaném Lety je věta: „Kdo z politiků by mohl mít náladu dělat dobro?“ Tak jsem si tam přidal: „Kdo z těch č…ků by mohl mít náladu dělat dobro?“ Když se to řekne hezky zamyšleně, tak to vytváří zajímavý kontrast.

Z jakého politika si nejraději děláte legraci?

Mně je to úplně jedno. Záleží, kdo do té uličky naběhne, kdo udělá něco, z čeho si pak chceme dělat legraci.

A koho má nejradši Tonda Blaník? S kým by šel na pivo?

S kýmkoli. Náš zákazník, náš pán. Ale nejvíc by ho to bavilo asi s Mirkem Kalouskem. I když mu trochu vadí jeho arogantní tón, naopak se mu ale líbí snaha nazvat věci pravými jmény.

Časopis můžete zakoupit ve vybraných prodejnách denního tisku za cenu 89 Kč. Speciál PROMĚNY si také můžete objednat jednoduše také prostřednictvím SMS a my vám ho doručíme přímo do schránky. Stačí poslat SMS ve tvaru: PROMENY B JMENO PRIJMENI ULICE C.P. OBEC PSC na číslo 902 11. Objednací SMS jsou zpoplatněny podle běžného tarifu vašeho mobilního operátora. Cena SMS služby včetně doručení   výtisku je 89 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha. Infolinka 296 363 199 v pracovní dny 8:00 –   17:00, www.platmobilem.cz

bannery promeny • Autor: Respekt
bannery promeny • Autor: Respekt
bannery promeny12 • Autor: Respekt
bannery promeny12 • Autor: Respekt
bannery promeny4 • Autor: Respekt
bannery promeny4 • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].