0:00
0:00
Agenda26. 8. 20134 minuty

LIDEM bez peněz a bez lidí

Strana Karolíny Peake nebude samostatně kandidovat

Chci stavět, už ne bořit.
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Oficiální prohlášení strany LIDEM je stručné: „Liberální demokraté nesestaví do předčasných voleb samostatné kandidátky.“ Po odstoupení předsedkyně a nejvýraznější tváře strany Karoliny Peake to není nijak překvapivé rozhodnutí. Naopak se spíše zdá zcela logickým hřebíčkem do rakve upadající strany. 

Takové závěry však mluvčí Miloš Skácel vyvrací. „Strana se nerozpouští,“ přesvědčuje. Jejích 180 členů je nicméně v stádiu hlubokého přemýšlení o tom, jestli do předčasných parlamentních voleb vůbec pojedou a v jaké podobě. Definitivní slovo by mělo padnout během následujících dvou týdnů, tedy v čase, kdy už ostatní strany budou naplno pracovat na předvolebních kampaních.

↓ INZERCE

Zdá se však, že LIDEM nikam nespěchají. „Primární pro nás jsou volby do zastupitelstev, protože strana má růst odspoda a jednalo by se tedy o její restart,“ vysvětluje Skácel. Zatím co mluvčí jen naznačuje, že parlamentní volby nejsou pro donedávna ještě koaliční stranu zas tak moc důležité, bývalá předsedkyně Peake říká rovnou, že strana na předčasné volby jednoduše nemá. „Rozhodnutí je na vedení strany, ale kdyby někoho zajímal můj názor, tak si myslím, že strana teď nemá sílu jít do předčasných voleb,“ odpovídá. 

Jestli strana nemá sílu, je na posouzení jejího předsednictva, co však nemá zcela objektivně, jsou peníze. Na transparentním účtu momentálně svítí suma 40 318, 30 korun. Podle průzkumu banky ČSOB má přibližně tolik k dispozici na svém běžném účtu i průměrný Čech. Cest, jak se přiblížit k voliči je spousta, nezdá se však, že by právě po téhle variantě sdružení vědomě toužilo.

Pro porovnání: jen v záři minulého roku získala strana na darech 287 tisíc korun. Poslední větší dar ve výšce 100 tisíc korun se na účtu strany objevil loni 21. června. Kromě několika malých sum ale od té doby peníze z účtu strany jen ubývají. Začátkem každého měsíce přitom odejde 84 700 korun na účet Marketingového centra Profil s.r.o. – v něm figuruje i mluvčí strany Miloš Skácel. 

Z čeho chce strana začátkem září vyplatit dalších více než osmdesát tisíc za marketingové služby, zatím není jasné. „Co se týče finanční situace, vedení strany LIDEM tuto bude řešit na dalších jednáních se všemi smluvně uzavřenými partnery,“ říká mluvčí Skácel. A přiznává, že částka pro Marketingové centrum Profil, na kterou LIDEM momentálně jednoduše nemá, zahrnuje i jeho plat.

„Restart LIDEM není možný, ale vedení žádné strany nemůže svým sympatizantům říkat, že to nemá smysl nebo že je to ztracené,“ říká ředitel Institutu politologických studii na Univerzitě Karlově Petr Jüptner. Problém přitom vidí spíš v historii strany než penězích. „Záměr při její vzniku nebyl v tom založit perspektivní stranu, která by měla šanci uspět, ale spíš v tom, aby se v uvozovkách utužila frakce poslanců, kteří podporovali vládu a zůstali v táboře pani Peake.“

Problém nestability je podle něj pro českou středo- pravou scénu už téměř součástí místního folklóru. „Strany jako Občanská demokratická aliance, Unie svobody a řada dalších menších subjektů stojí na chatrných základech, mají malou tradici a velmi nízkou členskou základnu, tedy jsou málo zakotveny na komunální úrovni a jsou náchylní při prvním nebo druhem skandálu ztrácet voličskou podporu,“ vysvětluje.

Upozorňuje přitom právě na riziko budování politických stran „seshora“  - tedy bez komunální základny, kdy rychle nabraní členové mohou stranu zacílit směrem, který její zakladatel vůbec nezamýšlel.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].