0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda5. 3. 20087 minut

Langer reformuje policii

Je to nejpropracovanější reforma za 18 let, tvrdí Langer. Někteří starostové neskrývají pochybnosti.

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Představte si, že máte firmu se šedesáti tisíci zaměstnanci a ročním rozpočtem 35 miliard korun. Má monopolní postavení na trhu. Jak to udělat, aby byla firma úspěšná, efektivní a neodcházeli od ní ti nejschopnější?

↓ INZERCE

Na tyto otázky se snažil odpovědět ministr vnitra Ivan Langer (ODS) během středeční konference o reformě české policie. Státní policii se svými spolupracovníky několikrát k soukromé firmě přirovnal.

Výkon práce se musí spojit s ekonomickým výkonem,“ přesvědčivě tvrdil Langer v honosném hlavním sále Senátu a ze stropu na něj přísně zhlížel vojevůdce Albrecht z Valdštejna.

Oprýskané služebny

Prostředí Valdštejnského paláce ostře kontrastuje s většinou českých policejních služeben. Postižený, který si musí policejní procedurou projít, si mnohdy připadá, že se vrátil do šedesátých let minulého století. Oprýskané zdi, kovové skříňky, dřevěný stůl, lampička, letitý psací stroj a zažloutlé záclony od cigaretového kouře.

Vnímání policie jako represivního aparátu totalitního režimu chce Langer spolu s policejním prezidiem změnit na přátelskou organizaci, která 96,5 procentu společnosti pomáhá a zbytek efektivně odhaluje. Nový slogan Pomáhat a chránit, který se začíná objevovat na policejních vozech a je také hlavním heslem náborové akce, vyvolává rozpaky i posměšky. Hasiči například recesisticky navrhují, že by na žebřících měli mít napsáno Vysunovat a zasunovat. (Více v glose Martina Kontry)

Langer chce policii především zmodernizovat. Projekt P1000 za několik miliard korun má přebudovat služebny. Počítá se s postupnou obměnou zastaralého vozového parku (stříbrné oktavie s modrými a reflexními doplňky), zavedením ekonomické odpovědnosti nově zřízených krajských policejních ředitelství (zvýšit počet ze současných osmi na čtrnáct podle stávajícího počtu krajů), vybudováním Generální inspekce bezpečnostních sborů (návrh by měl být vypracován do konce roku v součinnosti ministra vnitra, spravedlnosti a financí), zreformováním policejní akademie, elektronizací policejní dokumentace (policista s notebookem vyřeší dopravní nehodu na místě). To jsou jen některé z návrhů současného vedení ministerstva a policie. „Je to nejpropracovanější změna za 18 let,“ zdůraznil Langer.

Náměstek ministra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Salivar dodal, že je třeba zlepšit komunikaci uvnitř i vně policie se státní správou a dalšími aktéry.

Kde na tyto změny vzít peníze? Tak zněla nejčastější námitka od přítomných starostů. Obávají se, aby nezůstalo pouze u proklamací a slibů. Peníze by se měly ušetřit uvnitř systému, uvedl Langer. Například prodejem nevyužívaných nemovitostí, zvláště pak rekreačních objektů ministerstva, využitím civilních zaměstnanců pro agendu zbraní a střeliva, boje proti alkoholismu, domácího násilí, přiblížil Salivar.

Policejní prezident Oldřich Martinů připomenul legislativní změny, které minulý týden schválila vláda. Je to především zákon o policii, který by měl vstoupit v platnost od příštího roku. Policie by měla podle něj působit preventivně a v místech, kde problémy vznikají. Měla by tomu pomoci právě decentralizace ve směru od policejního prezidia ke krajským ředitelstvím a protisměrně centralizace od místních služeben ke krajské struktuře policie, která by měla vznikat mezi lety 2009 až 2012.

Lidé jsou

Martinů zdůraznil, že i když od policie odešlo na pět tisíc policistů (většinou po deseti letech služby), v policii je 14 500 vysokoškoláků, kteří by měli nalézt podle svého zaměření vhodné uplatnění. Langer dodal, že během náborové akce se přihlásilo na 4 500 zájemců.

Policejní prezident se zmínil i o úniku informací z policejních zdrojů, které v posledních letech znepokojují nejen odborníky. (Naposled například videozáběry schůzky Weigel – Šlouf). „Musíme zabránit, aby docházelo k únikům informací. Vnímám to jako velmi negativní jev,“ řekl Martinů bez dalších podrobností. Dodal pouze, že by se měly sdílet pouze takové informace, které se sdílet na národní a mezinárodní úrovni musí.

Ekonomický náměstek policejního prezidia Tomáš Kužel doplnil, že reforma počítá s tím, aby krajští ředitelé policie měli mít možnost autonomně rozhodovat o financích. Zda je investují do nemovitostí, vozového parku nebo do platů bude čistě na jejich rozhodnutí. „Policista se v rezavé felicii také podle toho chová,“ prohlásil Kužel a dodal, že na obměnu vozového parku se počítá v příštích letech s miliardou a půl (ročně 700 aut za 350 milionů korun).

Státní versus městská policie

Pozvaní starostové obcí reagovali na Langerovu prezentaci opatrně. Diskuse se stočila především na téma státní policie a městská. Místostarosta Brandýsa nad Labem Bohumil Javůrek upozornil na to, že městská policie často supluje práci policie státní ovšem za peníze rozpočtu obce. „Státní policie jaká je, my si uděláme na úřadě lepší,“ řekl za potlesku na závěr. Podle Langera se musí oba druhy policie navzájem doplňovat, nikoliv si konkurovat. „Musíme rozklíčovat, proč máme tolik a zároveň tak málo policistů,“ hledal vysvětlení Langer. Na počet obyvatel má ČR v EU nejvíce policistů po Kypru, upozornil již na začátku semináře.

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík nešetřil kritikou. „Když městskou policii zrušíme, tak státní nebude nikde vidět.“ Ministra se ptal, kde resort na „mnoho úžasných věcí, které jsme slyšeli“ vezme peníze. „Reforma bez obyčejných policistů nejde,“ dodal rozhodně starosta.

Dramatickým způsobem jsme sáhli do struktury rozpočtu. Dramatickým způsobem saháme na běžné výdaje, snížili jsme i mzdové náklady,“ reagoval Langer. Dodal, že průměrná mzda policistů činí 140 procent průměru zaměstnanců rozpočtové sféry, mají nárok na výslužné a šest týdnů dovolené.

Jaroslav Spurný v Respektu 3/2008 o reformě policie napsal: „Zjednodušeně řečeno, Langrovi se zatím daří spíše věci, které jsou formální. Jeho pozice ve vládě je dost silná, aby získal peníze na rekonstrukci služeben, stejně tak mu vláda slíbila peníze na vybudování krajských útvarů v nově vzniklých krajích, jako je třeba Zlín nebo Liberec. Co je ale pro práci policie nejdůležitější – její odvaha, chuť odhalovat zločin, touha vidět korupčníky před soudem, stavět hráz zneužívání moci –, to se ministru Langrovi zatím prosadit nedaří.“ (Celý článek ZDE)

Z brožury ministerstva o reformě policie:

Potká na ulici babička policistu a ptá se: „Jak je možné, že je vás v ulicích tak hodně? Uprchl nějaký zločinec?“ A policista František Kotrba odpoví: „Ale to nic, paní Nováková, nemusíte se bát. Je nás teď na pochůzky více, protože nám pomáhají kolegové, kteří už nemusí vozit opilce na záchytky nebo doručovat soudní obsílky.“

Pan Novák nemá štěstí. Ukradli mu auto, které si koupil teprve před půl rokem. Teď bude muset obcházet policisty a čekat půl dne na stanici, než se dostane na řadu. Pak ho pošlou zase někam jinam, prostě hrůza. Pan Novák je však mile překvapen. Sedí na služebně, která je celá nová a hezky zařízená. Po půl hodině čekání přijde na řadu a světe div se, stačí jenom vysvětlit, co se stalo, vyplnit jeden formulář pro pojišťovnu a vše je vyřízeno.

Zoufalý turista hledá ve velkém městě velmi pěknou historickou památku. Ta se sice nachází přímo v centru, ale starobylé uličky jsou křivolaké a do centra turista prostě bez mapy netrefí. Naštěstí potká strážmistra Josefa Slováčka, který vykonává pravidelnou obchůzku ve svém rajonu. „Hallo sir, could you help me, please? I´m looking for the St. Nicholas Church,“ praví zoufalý turista. Josef Slováček není nijak vyveden z míry a bez váhání odvětí: „Of course, that´s not far from here. Just take a tram number eight and get off at the third stop.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].