0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda20. 2. 20153 minuty

Klinika má kliniku

Autonomní sociální centrum plánuje v Jeseniově ulici kurzy, dílny, knihovnu, zahradu i debaty

Kromě projektu komise hodnotitila také to, zda jsou uchazeči schopni své plány a provoz budovy zaplatit • Autor: Matěj Stránský

Ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu v pátek odpoledne oznámila, že objekt bývalé polikliniky v pražské Jeseniově ulici bude bezplatně užívat iniciativa Klinika. Projekt Autonomní sociální centrum Klinika za ni předložila doktorandka sociální antropologie na Karlově univerzitě Tereza Virtová. „S touto fyzickou osobou bude uzavřena smlouva o výpůjčce,“ uvedla ředitelka Arajmu.

Aktivisté Kliniky opuštěný chátrající objekt loni koncem roku obsadili, uklidili a uspořádali zde několik akcí - koncerty, přednášky, sousedské setkání. Po několika dnech je ale na pokyn Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vykázala policie; od té doby budovu střežila (za zhruba šest tisíc korun denně) ochranka. O státní objekt má zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nová ředitelka úřadu Arajmu začátkem února rozhodla o tom, že než inspekce začne budovu opravovat, dá ji úřad do bezplatného pronájmu.

Reklama

Do výběrového řízení na výpůjčku se přihlásili tři zájemci, jednoho komise vyřadila pro formální chyby. Ve hře zůstal projekt iniciativy Klinika a sdružení Alternativa II. To ale nakonec ze soutěže odstoupilo. Alternativa II provozuje například nízkoprahové centrum VýLetná na pražské Letné (mimochodem také v budově, kterou má ve výpůjčce od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových) a jeho projekt KreativníProstory.cz se soustředí právě na „obydlování“ nevyužitých prostor.

Podpora osobností na webu Obsaď a žij! • Autor: Obsaď a žij!
Podpora osobností na webu Obsaď a žij! • Autor: Obsaď a žij!

„Pokud máte vytipován jakýkoliv pozemek, budovu, sklep, kryt či opuštěný barák, který by podle Vás bylo možné využít pro tvůrčí uměleckou činnost, byť třeba jen teoreticky, neváhejte nás kontaktovat a mi se tento prostor pokusíme zajistit,“ vyzývá Alternativa II na stránkách KreativníProstory.cz.

„Nabízeli jsme iniciativě Klinika, aby se s námi spojili, že je zaštítíme jako jeden z projektů našeho sdružení,“ říká předseda sdružení Marek Semerád. „Neměli o to zájem. Když to skončilo tak, že v soutěži zůstal jen jejich a náš projekt, raději jsme odstoupili. Chceme občanskou společnost organizovat, nikoliv ji štěpit. Nechceme někomu sebrat objekt, který si vyhlédl.“

Projekt Autonomní sociální centrum Klinika jmenuje řadu plánovaných aktivit. Na úpatí kopce Parukářka by měla vzniknout kavárna, lidová jídelna, knihovna, zahrada, kde si každý bude moci sám něco vypěstovat, dílna, klub pro rodiče s dětmi, zázemí pro různé spolky a iniciativy, mají tu probíhat přednášky a debaty akademiků s lidmi mimo vysokoškolskou půdu, projekt Žižkov zdola (nepsaná historie vyprávěná pamětníky) i kurzy (třeba jazykové, ale i sváření, výtvarných technik, sebeobrany či kurz „přežití ve městě i v divočině“). Budova má být zároveň squattem, projekt o něm mluví jako o sociálním bydlení pro pět až sedm lidí, kteří by se zároveň podíleli na provozu centra.

Smlouvu s Terezou Virtovou, která projekt za Kliniku podala, se úřad chystá podepsat v nejbližších dnech. Už teď je ale jasné, že vše nepůjde jako po másle. „Jsem proti tomu, aby v objektu byla kavárna a jídelna,“ říká ředitelka Arajmu. „Musíme respektovat účel, ke kterému byl objekt zbudován. Původně to bylo zdravotnické zařízení, umím si tady představit dílny a přednášky.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].