Jedna Vídeň čte jednu knihu o chudobě a xenofobii
Rakouská metropole žila románem T. C. Boyla
START3" target="_blank">“Jedno město. Jedna kniha“ a právě zdarma rozdala sto tisíc výtisků jedné knihy s jednoduchým cílem: aby se o ní spolu Vídeňané bavili.
S touhle myšlenkou přišla poprvé před patnácti lety Nancy Pearlová, knihovnice z amerického Seatlu. „Chtěla jsem využít své práce k tomu, aby se propojili všichni lidé v tomto velmi, velmi různorodém městě,“ zdůvodnila novinářům, proč v roce 1998 oslovila fond Reader's Digestu s prosbou, zda by podpořil vydání sta tisíc kusů jediné knihy.
Povedlo se - a Pearlová rozdala místním obyvatelům román The Sweet Hereafter od Russella Bankse. Nepříliš veselá kniha pojednává o následcích nehody školního autobusu, při které zahyne většina dětí z malého města (vznikl podle něj i ceněný film). Autora románu knihovnice na několik dní pozvala do města a zorganizovala jeho veřejná čtení - která nabídla místním gratis stejně jako knihu.
Projekt se posléze pod názvem “Jedno město. Jedna kniha“ rozšířil do stovek amerických a evropských měst. Greensboro v Severní Karolíně tak letos četlo knihu Na krásný sever, parafrázi filmu Sedm statečných od Luise Alberta Urrey, a irský Dublin knihu Strumpet City vyprávějící o místní stávce v roce 1980 od Jamese Plunketta. I San Francisco si vybralo „domácí“ titul. Malý bratr od Cory Doctorowa (vyšel i česky) se odehrává v San Francisku a popisuje, jak se mladý hacker Markus a jeho přátelé pokusí postavit násilí a nesvobodným praktikám, které americká vláda zavede po teroristickém útoku.
Vídeň pro letošek zvolila román amerického spisovatele T. C. Boyla Tortilla Curtain. Autorův nejúspěšnější román, napsaný v roce 1995, vypráví o osudech lidí žijících na hranici mezi Amerikou a Mexikem a popisuje tamní chudobu i xenofobii. Geograficky odlišný, ale jinak prý blízký námět. „Rozevírající se nůžky mezi příjmy ve společnosti a nelegální přistěhovalectví jsou bohužel problémem i v Rakousku,“ okomentoval volbu knihy vídeňský starosta Michael Häupl.
Na akci se podíleli radnice i místní knihovníci, kteří knihu vybrali a akci propagovali. Soukromí i státní sponzoři zaplatili vydání sta tisíc výtisků, které si posléze mohl každý, kdo má ve Vídni trvalé bydliště, vyzvednout během tří zářijových dní v knihovně, kině nebo v pobočkách sponzorů. A Tom Boyle (česky od něj vyšel jazykově hravý román Řeči řeči) přijel do města s Vídeňany pohovořit. „Jsem nadšen, Vídeň vysílá signál, jímž by se mohla inspirovat i další města na světě,“ řekl při zahájení projektu.
„Docela dobře to funguje, ještě po několika týdnech se o té knize lidé baví v tramvajích,“ říká dvacátnice Niki, která ve Vídni žije. „Když jsem se do knihy minulý týden na chvilku začetla v práci, všimla si toho kolegyně - a hned se ptala, co na tu knihu říkám, jestli jsem také byla na tom zahájení. A bylo to poprvé, kdy jsme se spolu bavily o nějakém osobnějším tématu.“
Představu o ohlasu vídeňské akce si lze udělat i z facebookového profilu Eine Stadt Ein Buch, který má dva tisíce fanoušků. Člověk tu najde hlavně pochvalné komentáře („jupí – příští rok prosím zase“) i fotky z Boylovy autogramiády, na niž přišly stovky lidí. Příznivci projektu si na stránkách vyměňují i tipy na další knihy.
Ačkoliv pražští knihovníci o akci vědí, zatím to u nás na akci Jedna Praha. Jedna kniha moc nevypadá. „Je to skvělý projekt, ale máme tak špatné zkušenosti s ochotou soukromých subjektů přispět na jiné projekty v oblasti knihoven, že jsme o tom zatím s nikým konkrétně nejednali,“ říká tisková mluvčí Městské knihovny Praha Lenka Hanzlíková. Vydání jedné knihy v takovém nákladu by podle vydavatelů vyšlo na „několik milionů“ korun. A co bychom vlastně společně četli?
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].