Jak si ministr Pecina představuje mezilidskou májovou idylku
 
Policisté kontrolují v Lišově jednu z hlavních příjezdových cest do Českých Budějovic, kde se…
Policisté kontrolují v Lišově jednu z hlavních příjezdových cest do Českých Budějovic, kde se očekávají demonstrace proti romské komunitě na sídlišti Máj. • Autor: ČTK

Nastupující ministr vnitra Martin Pecina poskytl České televizi pozoruhodný rozhovor. Kromě pokoutné kritiky předchozího vedení - má úřednický ministr říkat věty jako „čekal jsem, že resort bude v mnohem horším stavu“? - a chvályhodného plánu zastavit klesající počet policistů se vyjádřil i k nedávným událostem na českobudějovickém sídlišti Máj.

Respekt se s ministrem pokoušel o těchto jeho slovech hovořit, ale záhy šéf úřadu po představení telefon položil a dál už ho nezvedal. Bude to tedy trochu o něm bez něho, leč nedá se nic dělat. Když Pecina přemýšlel, co vedlo v posledních letech k česko-romskému napětí, které pravidelně vybublává na různých místech Česka, jako jeden z důvodů jmenoval politiku předchozích vlád, které „stavěly jednotlivé skupiny lidí proti sobě“. A několik vteřin poté prohlásil, že „naprosto chápe, když jsou normální lidé na Romy naštvaní“.


Nejde o chytání za slovo: ministr vnitra je mocný muž, jeho slova něco váží a měl by je umět používat. Takže s prominutím: Romové nejsou normální lidé? A jak se potom takový normální člověk pozná? Není tohle ukázkový příklad „stavění skupin lidí proti sobě“? A o kousek dál: „Příčinou problémů na Máji je chování Romů, to je jasné.“ Několik jednoduchých otázek: Jak to ví? Byl tam? A jakých přesně problémů a jaké přesně chování?

Příprava na demonstraci
Příprava na demonstraci • Autor: Milan Jaroš
02
02 • Autor: Milan Jaroš
03
03 • Autor: Milan Jaroš
04
04 • Autor: Milan Jaroš
05
05 • Autor: Milan Jaroš
06
06 • Autor: Milan Jaroš
07
07 • Autor: Milan Jaroš
08
08 • Autor: Milan Jaroš
09
09 • Autor: Milan Jaroš
10
10 • Autor: Milan Jaroš
11
11 • Autor: Milan Jaroš
12
12 • Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Jihočeská policie tvrdí, že sídliště Máj není naprosto ničím výjimečné – dokonce oproti minulému roku tam zločinnost podle statistik mírně klesla. Sídlištěm křižují historky o četných přepadeních romskými výrostky. Pocity lidí není radno podceňovat a žít ve strachu je hrozné. Jenže je tu háček: většina těchto přepadení se děje sousedovi kolegy, známým známých…

A pak žijí na sídlišti lidé (a není jich málo), kteří tvrdí, že někteří obyvatelé opravdu idylického sídliště si prostě vymýšlejí. Tady se nepřepadává jako na běžícím pásu. Ano, občas se něco přihodí. Asi jako v centru kteréhokoli města. Potíže na Máji, které každý víkend sledujeme ve večerních zprávách, jsou banální a zásadní zároveň: hluční sousedé, naštvání, strach a neporozumění. Nejvíc ze všeho je tam třeba klid a nadhled.

Léta a léta se mluví „o dlouhodobé koncepci“, jak by měl stát tyhle nelehké chvíle řešit – a hlavně jak jim předcházet. Pokud se Martin Pecina v televizním vysílání vskutku freudovsky podřekl, pak by tuhle koncepci rozhodně neměl vymýšlet jeho úřad.

Přečtěte si v pondělním Respektu text Sídliště Máj a lásky čas, jenž popisuje nepokoje v Českých Budějovicích očima těch, kteří je žijí

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1417

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte