Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Ilegální zbraně na palestinské ambasádě

Kromě vybuchlé bomby v trezoru našli čeští policisté na velvyslanectví i výzbroj pro desetičlennou jednotku.

Rezidence palestinského velvyslance v Praze-Suchdole (na snímku 2. ledna).
Rezidence palestinského velvyslance v Praze-Suchdole (na snímku 2. ledna).

Byl to atentát na tuzemského palestinského ambasadora, nebo nešťastná náhoda? Podle neoficiálních policejních zdrojů nešlo při pražském výbuchu o nástražený systém v trezoru, který měl zneškodnit nepovolaného zvědavce a s ním i citlivý obsah trezoru. Džamál Muhammad Džamál, kterého výbuch zabil, operoval zřejmě neopatrně s bombou, která byla v trezoru schována. Tuzemští policisté navíc našli při preventivní prohlídce budovy velvyslanectví samopaly a další ilegální zbraně, které by podle zdrojů Respektu vyzbrojily aspoň desetičlennou bojovou jednotku.


Podle původních zpráv mělo jít na ambasádě o nešťastnou náhodu. Podle palestinského ministra zahraničí Rijáda Malikího otevřel velvyslanec Džamál omylem pětadvacet let nepoužívaný trezor, který kdysi používala Organizace pro osvobození Palestiny. Tiskový mluvčí ambasády Nabíl Fahil ale podle českých médií tuto verzi vyvrátil – vybuchl trezor, který používali na ambasádě každý den.

Do trezoru mohl tedy bombu někdo nastražit, aby velvyslance zlikvidoval. Tato verze je málo pravděpodobná, do trezoru mělo přístup pár vyvolených a atentátník by byl brzy odhalen. Pravděpodobnější je, že velvyslanec neopatrně operoval s výbušninou – z jakých důvodů si ji Palestinci schovávali v trezoru, se dá jen domýšlet. Doufejme, že nebyla přechovávána pro možné teroristy.

I zbraně, které byly policií nalezeny na ambasádě, byly do Česka přivezeny ilegálně. Jejich přechovávání na diplomatické půdě odporuje zákonům všech zemí na světě a Palestinci mají co vysvětlovat. Podle zdroje z tajných služeb ovšem nemusí být výzbroj ambasády až takovým překvapením a ani nemusí jít o zbraně, které by mohly sloužit k nějaké připravené operaci. „Palestinci se bojí útoků izraelského Mossadu. Všude na světě se pro jistotu vyzbrojují, i když tím porušují diplomatické úmluvy,“ říká důstojník české tajné služby.

Policie zatím oficiálně nepotvrdila žádnou verzi, i když se kloní k nešťastné náhodě. Otázka je, zda se někdy dozvíme, jak to se zbraněmi a výbušninou na ambasádě bylo. Do hry už vstoupila diplomatická jednání a zájmem Palestinců je věc co nejvíc ututlat.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte