Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hnacím motorem Jany Nagyové byla nenávist k Nečasově rodině

Několik poznámek k odposlechům a vulgaritám: Nečas se mohl omluvit své ženě, ale neudělal to

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Neměl jsem radost, že se některé odposlechy musely u soudu pouštět, ale jiná možnost nebyla. Tak argumentoval žalobce z olomouckého vrchního státní zastupitelství Martin Brzobohatý, proč nechal v pondělí přehrát i osobní rozhovory mezi současnými manžely Petrem a Janou Nečasovými.

Odposlechy jsou z doby, kdy byl Petr Nečas premiérem a Jana Nečasová (tehdy Nagyová) jeho milenkou. Během desetiminutového záznamu telefonního hovoru Nečasová na svého partnera mimo jiné sprostě řve a tlačí ho k rozvodu s Radkou Nečasovou (tehdejší manželkou Petra Nečase).

Nečasová je obžalovaná spolu s důstojníky armádní tajné služby Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkem ze zneužití Vojenského zpravodajství. K tomu několik poznámek:

1. Základní kámen obhajoby Jany Nečasové Nagyové a Petra Nečase je, že neúkolovali Vojenské zpravodajství, aby bývalou Nečasovu manželku Radku sledovalo. Zpravodajci argumentují podobně s tím, že nešlo o sledování, ale ochranu Nečasovy ženy. Zadání podle nich směřovalo od tehdejšího premiéra, který prý měl obavy, že se „někdo motá kolem paní Nečasové“. Odposlechy ukázaly, že tohle vysvětlení značně kulhá. Nagyová v hovorech se svými podřízenými, nadřízenými i zpravodajci nemluví o žádném ochranném sledování, Nečas rovněž ne.

2. Obsah hovorů naopak ukazuje na to, že šlo skutečně o sledování. Jana Nečasová Nagyová o jeho výsledcích několikrát mluví se špičkami Vojenské tajné služby. Nechává se informovat o jeho výsledcích i vzniklých problémech a úkoluje je.

3. Nečasová Nagyová žádala po Nečasovi, aby končícího šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka jmenoval šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu. Z její řeči přímo nevyplývá, že mělo jít o odměnu za sledování sokyně v lásce, ale nelze to vyloučit. Nečas nicméně Páleníkovo jmenování neposvětil, což Nagyovou Nečasovou rozčílilo.

4. Přehrání vulgárních pasáží, kde Jana Nečasová Nagyová mluví sprostě o Radce Nečasové, bylo na místě. Pomáhá to pochopit motiv Nečasové Nagyové. Na Radku Nečasovou žárlila, nemohla ji vystát, neměla ráda její rodinu a chtěla od ní pro sebe odtrhnout expremiéra. Nenávist byla u ní hnacím motorem pro uskutečnění sledovací akce.

Česká Mata Hari • Autor: Matěj Stránský
Česká Mata Hari • Autor: Matěj Stránský

5. Odposlechy přinesly několik důležitých informací. Včetně té, že Jana Nečasová Nagyová se domlouvala s bývalým šéfem úřadu vlády Lubomírem Poulem, že budou Radku Nečasovou psychicky vydírat. Nečasová Nagyová jí nechala poslat časopis Forbes, v němž byl žebříček vlivných českých žen a na předních místech se umístila i ona. Oba se nad svým plánem bavili a Nečasová Nagyová prohlásila po otázce Poula, zda jí tam ještě něco nalepí – a „Kde jsi ty?“ Vysoký státní úředník Poul, ač byl nadřízený Nečasové Nagyové, se choval jako smyslů zbavený a ustrašený muž.

6. Nečas měl možnost před soudem vystoupit, říct, že jeho nejbližší a veřejnost čeká něco hodně ošklivého, že to bude doslova peklo - a veřejně se omluvit své ženě. Neudělal to; a dál hájí svojí novou manželku i za cenu ohýbání reality.

7. Je pochopitelné, že vulgarity a odposlechy části lidí vadí. Není nicméně nutné ani povinné si je pouštět, jde čistě o dobrovolné rozhodnutí. Média je rovněž nemusí přepisovat doslovně, stačí prostě říct, že se na odposleších mluví i vulgárně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].