0:00
0:00
Agenda22. 2. 20084 minuty

Drahá ropa pomáhá českým exportérům

Petrodolary získané z prodeje drahé ropy pomáhají nejen státům, které ji prodávají. Například Česku se díky nim daří více vyvážet do Ruska.

Astronaut
Autor: Respekt

Ropa v posledních dnech překonala hranici 100 dolarů za barel (159 litrů), a ve čtvrtek posunula své maximum dokonce na 101,32 dolaru. Trh znervózňují dlouhodobější problémy s dodávkami z Nigérie a aktuální spor mezi Venezuelou a americkou těžařskou společností Exxon Mobil. Prezident Hugo Chávez pohrozil Spojeným státům zastavením veškerých dodávek ropy.

„Poslední tři čtyři roky je znát velmi těsný vztah nabídky a poptávky. Každá obava o nějaké přerušení dodávky tak má velký vliv,“ uvedl pro server Respekt.cz analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Trh podle Sklenáře částečně přestřelil reálný dopad tohoto problému. „Venezuela není žádný rozhodující dodavatel do USA,“ tvrdí.

↓ INZERCE

Začátkem března se má sejít kartel zemí vyvážejících ropu (OPEC), a je pravděpodobné, že sníží těžbu. Nejde ale o nic neobvyklého. Kartel k tomu přistupuje každý rok, vždy po skončení topné sezóny.

Dlouhodobě býčí trh

Cena ropy roste dlouhodobě. Takzvaný býčí trh sledujeme již více než pět let a stojí za ním především silný globální růst. „Poprvé po dlouhé době rostly všechny tři hlavní ekonomická centra – severní Amerika, Evropa i Asie,“ upozornil Sklenář. Ropa se díky toho stala nominálně i reálně nejdražší komoditou. Při zohlednění inflace ropě chybí k rekordu přibližně jeden dolar. Například zlato je ale i přes aktuální rekordy teprve na polovině přepočtených rekordů ze začátku osmdesátých let.

Hrozba recese ve Spojených státech, která by znamenala zpomalení hospodářství ve větší části světa, by mohla působit proti dalšímu růstu cen ropy. „ I přesto, že kartel OPEC tvrdí, že nenechá ceny klesnout výrazně pod stodolarovou hranici, není návrat k 80 dolarům nereálný,“ předpovídá Sklenář.

Z dlouhodobého hlediska bude ale na zdražování ropy působit růst ekonomik v jihovýchodní Asii. Jejich hospodářství je navíc daleko méně efektivnější. Na jednotku HDP potřebují přibližně pětkrát více ropy než třeba západní Evropa. „Přímá závislost západních ekonomik na ropě klesá. Jde to vidět například na ekonomice USA, kdy roste její ekonomika, ale poptávka po ropě neroste tolik. Čili se zvyšuje efektivita,“ dodal Sklenář.

Drahá ropa pomáhá českým exportérům

Současná vysoká ceny ropy pomáhá zejména státům, které ji vyváží. Mohou z ní těžit ale i další státy. Například v Rusku se díky tomu zlepšuje bonita odběratelů. Toho využívají i čeští exportéři, kteří vyvážejí směrem k Moskvě každým rokem více. Vzájemné bilance obchodu s Ruskem se každoročně zlepšuje o 30 procent. I díky toho tak mohla Česká republika v loňském roce dosáhnout rekordního přebytku zahraničního obchodu 86,1 miliardy korun.

Dalším benefitem pro české hospodářství jsou výrobci automobilů s nižší spotřebou. Kolínská automobilka TPCA, jejíž export tvoří 99 procent výroby, dosáhla v roce 2006 obratu 1,8 miliardy eur. V předchozím roce to byla třetina.

Na drahou ropu ale reagují i samotní producenti otevíráním nových ložisek. „Typický příklad jsou kanadské písky, kdy při ceně 15 dolarů byly ztrátové, ale při ceně 80 až 100 dolarů je to rentabilní,“ poznamenal Sklenář. Od nálezu nového ložiska do začátku jeho komerční těžby je ale dlouhá cesta. „Reálný dopad přijde třeba až za pět,“ tvrdí Sklenář.

Český benzín podraží jen mírně

Český motorista se zdražováním ropy nemusí příliš znepokojovat. Protisměrným pohybem se totiž pohybuje kurz dolaru. Z velké části je tedy zvyšování cen ropy kompenzováno jejím zlevňováním v českých korunách. Oba trendy by měly pokračovat i do budoucna, a dojde-li tedy ke zdražení pohonných hmot v Česku, nemělo by to být více než v řádu desetihaléřů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].